„ODYSEJA UMYSŁU” wewnątrzszkolny projekt edukacyjno – wychowawczy

Nasz system szkolnictwa nie sprzyja indywidualizacji w procesie dydaktyczno – wychowawczym.  Dlatego, aby odkryć zdolności, talenty, umiejętności naszych uczniów  – często ukryte, uśpione – stworzyliśmy projekt mający na celu poszukiwanie i odkrywanie zdolności twórczych naszych uczniów, czyli   „ Odyseję umysłu”.

Rozbudzenie twórczego i oryginalnego myślenia, abstrakcyjnego rozumowania, oryginalność w twórczej pracy, intelektualne rozmowy, kształtowanie wielu umiejętności, to główne cele naszego projektu.

„Odyseja umysłu” to nie tylko zawodowa przygoda dla nauczyciela prowadzącego zajęcia, to przede wszystkim pole do popisu dla ucznia, to ukazanie jego zdolności i osobowości, inteligencji i intelektu, cech które nie zawsze są odczytane w podstawowym procesie edukacji.

„Odyseja umysłu” to wspaniała intelektualna zabawa połączona z nauką. To przepustka do sukcesu.

W projekcie mogą uczestniczyć wszyscy uczniowie, którzy chcą się dodatkowo rozwijać.

Projekt trwa od października 2016 do kwietnia 2017r. i będzie zakończony festiwalem nauki w drugim dniu otwartym szkoły – koniec kwietnia.

Share

Uroczysta sesja – wręczenie nagród im. Tertila

Uczniowie klasy Ia  – wojskowej dodali splendoru uroczystej sesji miasta Tarnowa, która z okazji  „Jubileuszowego Konkursu Tertilowskiego „odbyła się w historycznej sali tarnowskiego Ratusza.

Szacunek do historii, godność, właściwa postawa, profesjonalizm  pocztu sztandarowego to atrybuty dostojeństwa naszych uczniów.

Przygotował i opiekę nad całością sprawował mgr Piotr Dusza.

Share

Uczniowie klas pożarniczych podczas powiatowych ćwiczeń taktyczno – bojowych

W dniu 26 października 2016 roku godz. 10:00 uczniowie klas pożarniczych obserwowali powiatowe ćwiczenia taktyczno – bojowe  jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie Bazy Paliw Nr 9 Operator Logistyczny Paliw Płynnych w Woli Rzędzińskiej Sp. z o.o.

Tematami ćwiczeń były:

  1. Taktyka działań gaśniczych podczas pożarów środków transportu kolejowego do przewozu paliw płynnych oraz prowadzenie działań związanych z podawaniem prądów piany o dużej wydajności podczas gaszenia tego typu pożarów.
  2. Taktyka działań ratowniczych podczas uwalniania ludzi uwięzionych w wykopach.
  3. Taktyka działań ratownictwa chemiczno – ekologicznego podczas uszczelniania wycieków z cystern kolejowych do przewozu paliw płynnych oraz przepompowywanie paliw płynnych do cystern zastępczych.

W ćwiczeniach przygotowanych przez Komendę Miejską PSP w Tarnowie wzięło udział 23 zastępy z 77 ratownikami, w tym specjalistyczne grupy ratownictwa chemiczno – ekologicznego i ratownictwa technicznego oraz zastępy Bazy Paliw, JRG Nr 1 i Nr 2 PSP w Tarnowie, ZSP Grupa Azoty, OSP: Rzędzin, Wola Rzędzińska, Zgłobice, Skrzyszów.

Share

Wycieczka do Przemyśla – dalsza realizacja projektu „Małopolska Pamięta”

Młodzież naszej szkoły uczestniczyła w projekcie „Małopolska Pamięta”. Głównymi hasłami, które towarzyszyły temu przedsięwzięciu była wielokulturowość i tolerancja. W ramach tego projektu wybraliśmy się na wycieczkę do „polskiego Rzymu” czyli położonego na siedmiu wzgórzach miasta, Twierdzy Przemyśl. Przez kilka wieków miejsce to było kolebką kultury polskiej, żydowskiej, ukraińskiej. Mieszkańcy przez lata budowali to miasto i tworzyli jego kulturę. Zwiedzając z przewodnikiem Stare Miasto mieliśmy okazję zapoznać się z wytworami polskiej sztuki sakralnej oraz dowiedzieć się jak pisano ikonostasy i jaki sposób zniknęły raz na zawsze wytwory kultury żydowskiej (eksterminacja żydów w czasie II wojny światowej). Wisienką na torcie było poznanie niezwykłej i tajemniczej historii właścicieli zamku  w Krasiczynie. Mieliśmy okazję pospacerować alejami po, których przed wiekami kroczyli przedstawiciele takich rodów jak: Krasiccy, Sapiehowie, Sanguszkowie.

Jeśli chcecie poznać niezwykłą i tragiczną historię mieszkańców tego miejsca musicie koniecznie tam pojechać.

Share

Spotkanie integracyjne klasy 1A

Dyscyplina, Zgranie, Umiejętności, Taniec i Śpiew to wyróżniki klasy 1A o profilu wojskowo – medycznym. Wtorkowy słoneczny dzień był znakomitą okazją, aby to potwierdzić. Siedziba Tarnowskiego Klubu Strzeleckiego przy ul. Krzyskiej w Tarnowie była miejscem, w którym uczniowie wraz z wychowawcą Panem mgr Bartoszem Dąbrowskim spędzili dzień pełen wrażeń. Rozpoczęliśmy od profesjonalnego szkolenia z zasad bezpieczeństwa oraz obsługi broni pneumatycznej, które poprowadził instruktor Pan mgr Piotr Dusza. Następnie wszyscy mogli spróbować swoich sił podczas ćwiczeń praktycznych strzelania do celu. Najlepsi strzelcy trenowali również innymi rodzajami broni, w tym wysokiej klasy karabinkiem sportowym. Na strzelnicy w plenerze, pod okiem profesjonalnych instruktorów, uczniowie próbowali swoich sił strzelając również z broni ostrej oraz łuku myśliwskiego. Kolejną atrakcją było ognisko, podczas którego uczniowie doskonalili swoje umiejętności taneczne. Wspominając mile spędzone chwile, naładowani pozytywną energią wracamy do obowiązków szkolnych.

Share

Mistrzostwa Tarnowa w Szachach drużynowych

19 października w ramach Tarnowskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego Szkół Ponadgimnazjalnych został rozegrany turniej w szachach drużynowych. XVI Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej reprezentowało czterech, wyłonionych w drodze eliminacji uczniów: Karol Kamiński kl.2B, Daniel Madej kl.2B, Paulina Pędrak kl.1A oraz Adrian Rusin kl. 1C. Zawody odbyły się w sali Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy Parafii Bł. Karoliny w Tarnowie, systemem szwajcarskim kontrolowanym na dystansie 9 rund. Nasi uczniowie ostatecznie uplasowali się na 7 miejscu w rozgrywkach. Na uwagę zasługuje fakt, że uczennica klasy 1A Paulina Pędrak bez większych problemów wygrała wszystkie swoje 9 rund, i jako jedyna dziewczyna nie poniosła żadnej porażki w turnieju. Gratulujemy!

Share
1 2 3 4