Wspaniały sukces drużyny strzeleckiej XVI LO im. AK w Tarnowie

30 września 2017 roku na Strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie w strzelaniu z karabinka sportowego i pistoletu sportowego. Organizatorami  zawodów byli:  Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowa Akademia Techniczna, Kapituła Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć” .

W zawodach udział wzięły drużyny z klas mundurowych i organizacji proobronnych  z całej Polski, w wieku od 16 do 21 lat .

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Wojciech Chmura  klasa IIA, Monika Gabańska klasa IIc, Adrian Rusin  klasa IIC.

pod opieką mgr Piotra Duszy

A oto wyniki:

w klasyfikacji indywidualnej karabin sportowy:

  • Wojciech Chmura zajął II miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej

 w klasyfikacji drużynowej karabin sportowy:

  • drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej

Dyplomy i puchary zwycięzcom wręczali: Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek prof. WAT oraz Prezesi Stowarzyszeń współorganizatorzy zawodów.

Zawody strzeleckie zakończyliśmy historycznym sukcesem.  Jest to kolejny  tak wysoki wynik zdobyty przez zawodników naszej szkoły na arenie krajowej.

Opiekunowi i wszystkim zawodnikom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

YouTube Preview Image

Share

RAJD PAMIĘCI – Jamna 2017

Tradycyjnie, jak co roku w dniach 23-25.09.2017 r. z naszej szkoły wyruszył rajd pamięci. Trasa prowadziła z Nowego Sącza do miejscowości Jamna. Jesienny rajd na Jamną to ważne wydarzenie w życiu „Tarnowskiej Szesnastki”.

 Ze względu na  patrona  szkoły  –  Armię Krajową –  szlak walk batalionu „Barbara” Armii Krajowej wywołuje czysto patriotyczne uczucia. To  szlak  nadziei ,ojczyźnianej  wspólnoty,   to tutaj żołnierze naszego regionu walczyli o wolność i niepodległość.

Wszystkim uczestnikom tego ważnego wydarzenia bardzo serdecznie dziękujemy  za kultywowanie pamięci, za uczestnictwo w uroczystościach,    za przejście po wielu latach bojowego szlaku wolnościowego batalionu „ Barbara”.

Share

Indywidualne Mistrzostwa Tarnowa w Lekkoatletyce Dziewcząt i Chłopców

W dniu 28 września 2017 roku odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Tarnowa w Lekkoatletyce Dziewcząt i Chłopców w ramach licealiady. Nasza szkolna reprezentacja pod opieką Ewy Dworak w składzie: Malec Aleksandra, Duraczyńska Katarzyna, Kieć Monika, Pancerz Dominika, Łątka Jakub, Wielgus Karol, Pluta Damian, Majta Kacper, Onik Piotr, Klita Jakub, Prokopowicz Jakub, Zaworski Adrian, Konieczny Krystian uczestniczyła w biegu na 100m,400m,800m,1500m, w skoku w dal oraz pchnięciu kulą. Po wyczerpującej rywalizacji tarnowskich szkół ponadpodstawowych Klita Jakub uplasował się na 1 miejscu w kategorii wiekowej 1999 i starsi zdobywając złoty medal w pchnięciu kulą,  na 2 miejscu uplasował się Zaworski Adrian zdobywając srebrny medal w kategorii 2000 i 2001 oraz na 5 miejscu uplasował się Prokopowicz Jakub. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Share

XVI LO uczestnikiem projektu!! BEZPŁATNY projekt naukowo-badawczy pt. „Młodzicyfrowi.pl

Fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG z siedzibą w Gdańsku serdecznie zaprasza wszystkie szkoły do wzięcia udziału w BEZPŁATNYM projekcie naukowo-badawczym pt. „Młodzicyfrowi.pl”. Projekt stanowi kontynuację badań prowadzonych w latach 2015-2016, które dotyczyły problemu nałogowego korzystania ze smartfonów przez młodzież szkolną w Polsce. Wyniki dotychczas zrealizowanych przez Fundację badań stały się podstawą do realizacji działań edukacyjnych wspieranych między innymi przez Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Zdrowia oraz Komisję Episkopatu Polski. Instytucjami odpowiedzialnymi za realizację projektu jest Fundacja DBAM O MÓJ Z@SIĘG, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Centrum Doradztwa i Badań Społecznych SOCJOGRAM.

Do udziału w projekcie pt. „Młodzicyfrowi.pl” może przystąpić bezpośrednio szkoła. Podejmowana tematyka badań wpisuje się w szeroko rozumiana profilaktykę e-uzależnień, jak również w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2017/2018 określone przez MEN (pkt 3. Bezpieczeństwo w internecie. Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznych).

W podziękowaniu za współpracę szkoła biorąca udział w projekcie otrzyma BEZPŁATNIE:

– wyniki własne (w postaci raportu tabelarycznego) dla konkretnej szkoły. Na podstawie przesłanego raportu będzie można dowiedzieć się więcej o skali problemów wynikających z nieodpowiedniego korzystania z mediów cyfrowych,

– szczegółowy raport z badań po zakończonych wszystkich czynnościach badawczych w wersji elektronicznej.

Zapraszamy do zapoznania się z ideą projektu na stronę www.rejestracja.mlodzicyfrowi.pl oraz do wypełnienie formularza rejestracyjnego. W załączeniu informacja o projekcie, jak również broszura Fundacji DBAM O MÓJ Z@SIĘG i wyniki badań dotyczących nałogowego korzystania z telefonów komórkowych.

Broszura interaktywna

Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych – RAPORT Z BADAN

Opis projektu

 

Wszelkich informacji udziela Pani Pedagog mgr Marta Falkowska

Share

SZANOWNI PAŃSTWO! Rodzice Uczniów klas I,II,III

Prosimy o poparcie naszego zadania w ramach Budżetu Obywatelskiego województwa małopolskiego.

Pomóż naszej szkole i oddaj swój głos na Projekt E_Sport w XVI LO w Tarnowie. Projekt ten jest odpowiedzią na oczekiwania młodzieży, która bardzo wiele czasu poświęca wszelkiego rodzaju technologiom informatycznym i komputerom.  Widząc zaangażowanie młodzieży w wydarzenia e-sportowe oraz rosnącą popularność tego zjawiska, propozycja warsztatów ma  nauczyć młodzież inteligentnie korzystać z  narzędzi  programistycznych, w tym programowania gier komputerowych. Zakup nowoczesnego sprzętu komputerowego  przyczyni się do podniesienia jakości i poziomu nauczania. Każdy uczeń będzie mógł samodzielnie pracować przy komputerze i zdobywać niezbędną wiedzę wykorzystując najnowsze oprogramowanie na rynku. Dodatkowo organizacja wycieczki do Warszawy połączonej z zajęciami laboratoryjnymi w pracowni robotycznej Centrum Nauki Kopernik pozwoli poszerzyć horyzonty młodzieży w zakresie programowania.

Zasady głosowania:

Głosowanie potrwa od 25 września do 13 października 2017r. Każdy mieszkaniec może oddać 1 głos. Głosować można na dowolne zadanie z subregionu, w którym się mieszka (Subregion Tarnowski – miasto Tarnów oraz powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, tarnowski ).Głosować może każdy kto ukończył 16 lat i mieszka w Małopolsce – nie musisz być zameldowany!

Głosować można elektronicznie na stronie internetowej: https://www.bo.malopolska.pl/index.php/glosowanie,  korespondencyjnie poprzez przesłanie karty do głosowania z dopiskiem Budżet Obywatelski na adres: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego lub  poprzez wrzucenie wypełnionej karty do głosowania do urn zlokalizowanych w punktach głosowania ustalonych przez Zarząd Województwa Małopolskiego (w Tarnowie al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów).

Zagłosuj na: KOD ZADANIA: TAR07, NAZWA ZADANIA: Projekt E_Sport w XVI LO w Tarnowie

Share

Małopolska Noc Naukowców już w piątek

W Tarnowie już po raz 11. odbędzie się Małopolska Noc Naukowców. Kilkadziesiąt atrakcji przygotowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie. Jak zapowiadają organizatorzy, to świetna okazja, by zajrzeć w niedostępne zakamarki uczelni, laboratoriów i innych instytucji, zajmujących się na co dzień badaniami naukowymi. Tegoroczną edycję zaplanowano w najbliższy piątek, 29 września.

Tarnowska uczelnia zachęca do udziału w licznych  grach, konkursach, pokazach, warsztatach, wykładach i prezentacjach. W organizację przedsięwzięcia włączyły się niemal wszystkie jednostki organizacyjne działające w ramach PWSZ oraz kilkunastu sprawdzonych partnerów. – Atrakcji jest rzeczywiście wiele, ale przede wszystkim zostały one przygotowane z myślą o wszystkich. Mamy „coś” dla miłośników robotów, nowoczesnych technologii, medycyny, wychowania fizycznego, sztuki, dziedzin humanistycznych w tym między innymi języka polskiego oraz języków obcych, czy doświadczeń chemicznych – wymienia Piotr Kopa, szef Biura Promocji PWSZ.

Te ostatnie stanowią od lat prawdziwy hit Małopolskiej Nocy Naukowców. – W tym roku przygotowaliśmy trzy pokazy, pierwszy dla dzieci młodszych, a dwa kolejne dla nieco starszych. Wszystkie będą jednak bardzo widowiskowe – zapewnia dr Krzysztof Kleszcz, kierownik Zakładu Chemii PWSZ. – Bilety na pokazy rozchodzą się błyskawicznie. Zainteresowanym radzę się pospieszyć, bo liczba wejściówek jest ograniczona – dodaje Monika Grela z PWSZ.

Małopolska Noc Naukowców odbywa się od 2007 roku. Na przestrzeni lat zyskała miano jednej z największych inicjatyw popularnonaukowych w regionie, kraju, a nawet w Europie. Tegoroczna edycja odbędzie się w siedmiu małopolskich miastach: Krakowie, Tarnowie, Nowym Sączu, Chrzanowie, Niepołomicach, Skawinie oraz Andrychowie.

Pełny wykaz imprez w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców: Program MNN.pdf

Share

Ślubowanie, Pasowanie, Kadet – 78. rocznica powstania Polskiego Państwa Podziemnego – święto Patrona Szkoły

„Każda rocznica jest dla nas okazją, by z należytym szacunkiem przyjmować dziedzictwo odpowiedzialności za Ojczyznę, jak żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, które działało w latach 1939 – 1945 na terenach okupowanych przez Niemców i Sowietów, a było fenomenem w ogarniętej przez wojnę Europie. Początek Polskiego Państwa Podziemnego to dzień  27 września 1939 r. Dla społeczności XVI Liceum Ogólnokształcącego ta  niezwykła data, to święto Patrona Szkoły obchodzone w tym roku w  78. rocznicą powstania Polskiego Państwa Podziemnego.”

Tymi słowami dyrektor szkoły rozpoczęła na tarnowskim rynku, w obecności znakomitych gości  płk. Jerzego Pertkiewicza Kawalera Orderu Wirtuti Militari, Żołnierzy Armii Krajowej, władz rządowych, samorządowych, oświatowych i służb mundurowych uroczystość ślubowania na sztandar i pasowania uczniów klas pierwszych na kadetów.

W ramach ogromnego uznania za wieloletnią pracę z młodzieżą i krzewienie postaw patriotycznych, płk Jerzy Pertkiewicz otrzymał  nadaną przez ministra Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka,  Odznakę Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka INFANITIS DIGNITATIS DEFENSORI. Wyróżnienie wręczyła pani Urszula Augustyn, poseł na Sejm RP.

78. rocznica utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego to uroczysty moment, w którym uczniowie klas pierwszych oficjalnie zostali włączeni do społeczności szkolnej. Na tarnowskim Rynku  złożyli  ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostali pasowani na uczniów – kadetów  XVI Liceum. Wspaniale przygotowani do pierwszego mundurowego wystąpienia, byli obserwowani przez Prezydenta Miasta Tarnowa- p. Romana Ciepielę. Momentem niezwykle ważnym dla naszych adeptów był akt pasowania, którego dokonali przedstawiciele służb mundurowych; płk Mariusz Michalak – dowódca 1. Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie – Balicach pasował uczniów klasy wojskowej,  klasa policyjna dostąpiła honoru z rąk inspektora Mariusza Dymury Komendanta Komendy  Miejskiej Policji w Tarnowie. Członkowie klasy pożarniczej oraz medycznej na uczniów naszej szkoły pasowani zostali przez st. brygadiera Piotra Szpunara Komendanta Miejskiego Państwowej  Starzy Pożarnej w Tarnowie.  Całości patosu i wzniosłości dodawała obecność  Orkiestry Dętej  Zakładów Azotowych.

Dla uczczenia pamięci powstania Polskiego Państwa Podziemnego Żołnierze AK, cała społeczność szkolna oraz  zaproszeni goście udali  się  pod Grób Nieznanego Żołnierza, by wygłosić apel pamięci i oddać cześć poległym za niepodległość kraju.

Uroczystość na tarnowskim rynku, pod Grobem Nieznanego Żołnierza  w najbardziej patriotycznym miejscu Tarnowa w obecności tak znakomitych gości, rodziców uczniów klas pierwszych, młodego pokolenia tarnowian, uczniów XVI Liceum, którzy na co dzień realizują pokoleniowy testament Armii Krajowej,  była hołdem dla Tych, których historia przez długie lata była pisana pamięcią.

Share

Szanowni Państwo Rodzice Uczniów klas pierwszych

Mam ogromny zaszczyt zaprosić Państwa na uroczystość ślubowania i pasowania Waszych Pociech, a moich Uczniów, która odbędzie się w dniu 26 września 2017 r.

O godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej ks. dr  kapelan AK Piotr Gajda odprawi w intencji Żołnierzy AK i Uczniów naszej szkoły Mszę Św., po której wszyscy przejdziemy na piękny tarnowski Rynek, aby wraz z Kadetami klas pierwszych przeżywać ich szkolne święto.

Gorąco zachęcam do udziału w Święcie Patrona szkoły.

Z wyrazami szacunku

Ewa Witecka

dyrektor XVI LO

 

 

Share
1 2 3