„ORŁY NIEPODLEGŁOŚCI„ – prestiżowym wyróżnieniem szkoły

W dniu 30 października podczas gali niepodległościowej w tarnowskim teatrze dyrektor  szkoły Pani Ewa Witecka odebrała z rąk prezydenta Tarnowa Pana Romana Ciepieli  prestiżowe wyróżnienie statuetkę „Orły Niepodległości”.

                                                                   

Jak zapisano w laudacji „ za osiągnięcia wychowawcze i przekazywanie etosu walki o niepodległość kolejnym pokoleniom uczniów, za wieloletnie uświetnianie uroczystości patriotycznych oraz świąt państwowych w Tarnowie”.

Pani Dyrektor dziękując za uznanie powiedziała;

„Jestem szczęśliwa, jestem wzruszona i jestem dumna, że właśnie mojej szkole, XVI Liceum Ogólnokształcącemu przypadło tak wielkie wyróżnienie i zaszczyt w dniu szczególnym dla historii naszego miasta.

Jestem dumna lecz pełna pokory, bo w tej Statuetce bije czterysta, a może dużo więcej,  wspaniałych serc moich uczniów, moich nauczycieli, moich pracowników szkoły, rodziców moich uczniów. I właśnie im chciałabym gorąco podziękować za wieloletnią pracę, za znakomitą współpracę, za kreowanie programu patriotycznego, którego realizacja odniosła tak wielki sukces.

Proszę pozwolić mi na jeszcze jedno podziękowanie skierowane do Pana Jerzego Pertkiewicza. Panie Pułkowniku w imieniu całej szkolnej społeczności dziękujemy za inspirację, za to że jest Pan dla nas promotorem działań, a przede wszystkim za niepowtarzalną przyjaźń, którą obdarzył Pan nas wszystkich.  Z głębi serc dziękujemy i życzymy Panu wielu lat życia w dobrym zdrowiu.

Dziękuję Państwu.”

 

Jesteśmy jedyną szkołą w Tarnowie, która otrzymała tak  prestiżowe wyróżnienie. Umiejscawia szkołę  na bardzo wysokiej pozycji  na mapie oświatowej Tarnowa.  Otwiera przed nami wiele nowych i  znakomitych możliwości, które poprzez dalszą pracę będziemy mogli wykorzystać dla dobra szkoły i uczniów.

Jesteśmy dumni i jednocześnie zobowiązani !!

Share

Nagroda za patriotyczny program

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, podczas wczorajszych uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości wręczył statuetkę „Orły Niepodległości” Ewie Witeckiej, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie. Szkoła została nagrodzona za program patriotyczny, realizowany od początku istnienia placówki.

„Orły Niepodległości” są przyznawane od 2008 roku, za upamiętnianie ludzi i wydarzeń, związanych z walką o niepodległość Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich,  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie –  Koło Tarnów,  Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie – Koło w Tarnowie,  płk hm. Jerzy Pertkiewicz, kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari, honorowy obywatel Tarnowa i  Stanisława Wiatr-Partyka poetka, przewodnicząca Związku Sybiraków Koło w Tarnowie.

XVI LO powstało 11 lat temu. Szkoła  realizuje program liceum ogólnokształcącego, ma też specjalne klasy mundurowe o różnych specjalnościach – pożarniczej, bezpieczeństwa ruchu drogowego i wojskowej. – Łączy je to, że wszystkie są służbą dla drugiego człowieka – podkreśla dyrektor Ewa Witecka. Uczniowie angażują się w Szlachetną Paczkę, uczą przedszkolaki bezpiecznych zachowań na drogach, pomagają Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu, dzieciom ze szkoły przyszpitalnej, zwierzętom z tarnowskiego azylu. Uczniowie pełnoletni oddają krew dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Szkoła prowadzi projekty edukacyjne, między innymi o tematyce historycznej, wystawia spektakle, a w listopadzie będzie uczyć uczniów tarnowskich szkół uroczystego ceremoniału. – Nasi uczniowie dobrze go znają, bo uczestniczą lub współorganizują niemal wszystkie uroczystości patriotyczne w Tarnowie. To wszystko jest współczesnym patriotyzmem – mówi Ewa Witecka i dodaje, że wśród najważniejszych dla szkoły wartości, definiujących patriotyzm są odwaga, determinacja, empatia, tolerancja i zdrowy rozsądek. Prowadzony przez szkołę program patriotyczny został opracowany w oparciu o testament pokoleniowy, przekazany placówce przez żołnierzy Armii Krajowej i umieszczony na szkolnym sztandarze: „Zawsze wierni Bogu, Honorowi, Ojczyźnie i Nauce”.

Share

III miejsce w tarnowskim projekcie „Zakochani w Tarnowie”

Kolejny sukces na koncie naszych młodych strażaków. Grupa pożarnicza z klasy 2b w składzie: Krzysztof Janik, Kacper Majta, Damian Pluta i Jarosław Łątka zajęła  3 miejsce w tarnowskim projekcie „Gry uliczne- ścieżkami zakochanych w Tarnowie”. Organizatorem było Stowarzyszenie KANON, a gra łączyła ciekawe elementy artystyczne, rozrywkowe, teatralne i filmowe. Tarnów jest wyjątkowym miastem. Jedni nazywają go perłą renesansu, inni dostrzegają w nim polski biegun ciepła. Wszystkie te zalety chłopcy ujęli w krótkim filmie. Rywalizacja była zacięta, dlatego wyjątkowo gratulujemy im tak wysokiej pozycji.

Share

II miejsce uczennicy klasy II c Dominiki Opoki w konkursie ekologicznym

,,Bioróżnorodność gwarancją rozwoju i przeżycia przyszłych pokoleń” – pod takim hasłem został zorganizowany przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa tegoroczny konkurs na wykonanie prezentacji multimedialnej dotyczącej zagrożeń różnorodności biologicznej we współczesnym świecie.

Do etapu szkolnego przystąpili uczniowie z klas pierwszych i drugich, którzy zgłębiając zagadnienia związane z  różnymi poziomami bioróżnorodności i ich znaczeniem dla istnienia życia na naszej planecie, wykonali prezentacje multimedialne.

Jury etapu szkolnego: p. mgr B. Ciurej i p. mgr Anna Krakowska do etapu międzyszkolnego zakwalifikowało prezentację uczennicy klasy II c Dominiki Opoki.

Ostatecznie praca Dominiki została sklasyfikowana na II miejscu w kategorii szkół ponagimnazjalnych miasta Tarnowa.

Dominice serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów w bieżącym roku szkolnym.

bioróżnorodność prezentacja Dominika

Share

Wspaniały sukces drużyny strzeleckiej XVI LO im. AK w Tarnowie

30 września 2017 roku na Strzelnicy Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyły się Ogólnopolskie Zawody Strzeleckie w strzelaniu z karabinka sportowego i pistoletu sportowego. Organizatorami  zawodów byli:  Wojska Obrony Terytorialnej, Wojskowa Akademia Techniczna, Kapituła Medalu „Zło Dobrem Zwyciężaj” oraz Stowarzyszenie Patriotyczno-Edukacyjne „Pamięć” .

W zawodach udział wzięły drużyny z klas mundurowych i organizacji proobronnych  z całej Polski, w wieku od 16 do 21 lat .

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie:

Wojciech Chmura  klasa IIA, Monika Gabańska klasa IIc, Adrian Rusin  klasa IIC.

pod opieką mgr Piotra Duszy

A oto wyniki:

w klasyfikacji indywidualnej karabin sportowy:

  • Wojciech Chmura zajął II miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej

 w klasyfikacji drużynowej karabin sportowy:

  • drużyna naszej szkoły zajęła II miejsce w klasyfikacji ogólnopolskiej

Dyplomy i puchary zwycięzcom wręczali: Dowódca WOT gen. bryg. Wiesław Kukuła, Rektor-Komendant płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek prof. WAT oraz Prezesi Stowarzyszeń współorganizatorzy zawodów.

Zawody strzeleckie zakończyliśmy historycznym sukcesem.  Jest to kolejny  tak wysoki wynik zdobyty przez zawodników naszej szkoły na arenie krajowej.

Opiekunowi i wszystkim zawodnikom składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów.

YouTube Preview Image

Share
1 2 3 10