Cyberprzemoc, czyli agresja w Internecie

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych.

 W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem. Osoby, które doświadczyły cyberprzemocy czują się zranione i bardzo przeżywają to, co je spotkało. Pojawiają się u nich nieprzyjemne myśli i uczucia takie jak bezradnośćwstydupokorzeniestrach a czasem również złość.

 Osoba, której przytrafiła się taka sytuacja często ma wrażenie, że wszyscy widzieli lub mogą zobaczyć te nieprzyjemne materiały. Obawia się, że jej znajomi odwrócą się od niej i nie będzie mogła liczyć na ich wsparcie. To powoduje, że czuje się bardzo samotna w tym, co ją spotkało.

Cyberprzemoc to takie zachowania jak:

ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego

podszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach

włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora)

publikowanie oraz rozsyłanie filmów, zdjęć, albo informacji, które kogoś ośmieszają

tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów

pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych.

 

Cyberprzemoc ma miejsce między innymi gdy:

 •  ktoś zamieszcza Twoje zdjęcia w Internecie bez Twojej zgody,
 •  ktoś umieszcza w sieci  czy  rozsyła  na Twój temat nieprawdziwe
    informacje  lub takie, których się wstydzisz,
 •  ktoś ośmiesza Cię lub nęka podszywając się pod Ciebie.

 

Jeśli przytrafiła Ci się taka sytuacja bardzo możliwe, że:

 • czujesz wstyd, że coś takiego pojawiło się w sieci i wielu Twoich znajomych to widziało;
 • boisz się, że dowie się o tym większa grupa osób;
 • jesteś zły/zła, że Cię to spotkało;
 • obawiasz się, że gdy opowiesz o tym bliskiej osobie ktoś będzie próbował się zemścić;
 • masz poczucie winy, że nie potrafiłaś/potrafiłeś tego przewidzieć;
 • odczuwasz bezradność, że nie możesz tego zmienić.

Jeśli doświadczasz cyberprzemocy:

 •  Powiedz o tym zaufanej osobie dorosłej – z jej pomocą będzie Ci łatwiej poradzić sobie z tą sytuacją 
 • Postaraj się nie kontaktować ze sprawcą cyberprzemocy i nie odpowiadać na jego zaczepki. Dzięki temu unikniesz prowokowania go do dalszych działań.
 • Zachowaj wszystkie dowody cyberprzemocy – nie kasuj smsów, e-maili, rozmów na czatach lub komunikatorach.
 • Jeśli ktoś dokucza Ci na jakiejś stronie WWW, zrób zrzut ekranu – aby zachować to, co widzisz na ekranie wciśnij klawisz „Print Screen” (Prt Sc), a następnie otwórz program tekstowy (np. Word) lub graficzny (np. Paint) i wklej tam screen naciskając jednocześnie klawisze „Ctrl” i „V”.Pamiętaj, aby zapisać plik!
 • Skontaktuj się z nami!

Jeśli jesteś świadkiem cyberprzemocy:

 • Nie przesyłaj dalej ośmieszających wiadomości
 • Pomóż pokrzywdzonej osobie poprzez poinformowanie kogoś dorosłego o jej sytuacji
 • Zaproponuj pokrzywdzonej osobie kontakt z Helpline.org.pl (lub skontaktuj się z nami osobiście, aby dowiedzieć się, co można zrobić)
 • Jeśli znalazłeś w sieci lub otrzymałeś przez telefon informacje ośmieszające kogoś – zatrzymaj łańcuszek cyberprzemocy – nie przesyłaj tych informacji dalej – zgłoś tę sytuację do nas.
Share

Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni

Nie hejtuj!  W Internecie spędzamy coraz więcej czasu. Tutaj poszukujemy rozrywki, budujemy relacje, tworzymy treści i pokazujemy siebie. Nie zawsze z dobrej strony. Bywa, że świadomie albo nie, wcielamy się w sieci w rolę hejtera. Czy hejtując innych możemy coś stracić? Czy hejtowanie wpływa na nasz wizerunek?

 

Hejt, czyli obrażanie, ośmieszanie czy poniżanie innych to jedna z form cyberprzemocy. Poczucie anonimowości jakie daje Internet wzmacnia takie zachowania. Niektórzy internauci stosują pewnego rodzaju podwójne standardy w komunikacji, dzieląc ją na offline i online. Oznacza to, że w sieci pozwalają sobie na zupełnie inne zachowania niż w bezpośrednich kontaktach z ludźmi. Częściowo taki stan rzeczy można wyjaśnić tzw.”efektem kabiny pilota”. Badania (Walrave i Heirman, 2009) pokazały, że piloci bombowców w trakcie II wojny światowej bombardowali miasta, nie ponosząc przy tym kosztów emocjonalnych (w przeciwieństwie np. do żołnierzy piechoty lądowej), ponieważ nie widzieli cierpienia swoich ofiar. Podobnie jest  w  przypadku hejtu w sieci. Hejter nie widzi krzywdy, którą wyrządza odbiorcy, często więc nie zdaje sobie sprawy jak bardzo raniące mogą być jej/jego słowa czy zachowania.

Hejter czy kolega?

Hejt bywa często reakcją na nudę, sposobem na zdobycie pozycji w sieci, pokazaniem znajomym swojej siły, odreagowaniem swoich niepowodzeń, przejawem zazdrości. Zazwyczaj jest zachowaniem nieprzemyślanym, podejmowanym pod wpływem różnych emocji. Jakie mogą być konsekwencje takich działań? Wyobraź sobie, że odkrywasz, że twój znajomy hejtuje innych internautów. Czy możesz być pewny, że nie będziesz jego kolejną ofiarą? Czy też zaczynasz myśleć, że „skoro innym to robi, może podobnie zachować się wobec mnie”? Ktoś kto obraża, ośmiesza innych, wulgarnie się wypowiada nie wzbudza zaufania. Wizerunek takiej osoby w naszych oczach  diametralnie się zmienia. Trudno przecież myśleć o przyjaźni z osobami, które zachowują się w taki sposób. Warto również zastanowić się nad tym, jak hejty mogą wpłynąć na nasz wizerunek w przyszłości, np., kiedy będziemy starać się o przyjęcie na studia czy brać udział w procesie rekrutacyjnym do naszej pierwszej pracy. Zasada, że treści, które trafiają do Internetu, zostają tam na zawsze, dotyczy również naszych komentarzy.

Blisko w sieci

Internet jest przestrzenią, która daje możliwości podtrzymywania kontaktów ze znajomymi, poznawania ludzi czy kontynuowania znajomości z osobami, które  spotkaliśmy np. na imprezie czy wakacjach. „Człowiek to istota społeczna” pisał psycholog Elliot Aronson. To naturalne, że chcemy otaczać się znajomymi, mieć przyjaciół. Z bliskimi osobami chętnie spędzamy wolny czas, w trudnych chwilach możemy liczyć na ich wsparcie. Dlatego też podejmujemy różne działania – w sieci i poza nią – żeby mieć wokół siebie przyjaznych nam ludzi. Pozytywny wizerunek online, podobnie zresztą jak i offline, sprzyja zawieraniu znajomości i byciu lubianym. To, w jaki sposób będą nas odbierać inni użytkownicy sieci zależy od nas i od naszego zachowania. Warto o tym pamiętać podejmując różne działania w sieci i wykorzystać możliwości, jakie daje Internet w pozytywny sposób.

Share

Kontakt

PEDAGOG SZKOLNY XVI LO W TARNOWIE

mgr Marta Falkowska

Gabinet pedagoga: I piętro sala 15

   

Tel: 14688-90-55

e-mail: pedagog16lo@gmail.com

                                                                                     

Godziny pracy w roku szkolnym 2017/18

Poniedziałek : 7.35-14.20  

 Wtorek : 7.35-12.30

Środa : 10.05-13.35  

Czwartek : 7.35-11.30   

Piątek : 7.35-12.10

Share

Rodzicu, uczniu !!!

UCZNIU!!!

 • Chcesz porozmawiać o swoich problemach?
 • Nie potrafisz porozumieć się z koleżankami i kolegami?
 • Czujesz, że nikt Cię nie rozumie, jesteś samotny?
 • Masz trudności z nauką?
 • Masz problem i nie wiesz, jak go rozwiązać?
 • Chciałbyś pomóc innym, nie wiesz w jaki sposób?
 • Masz ciekawe pomysły, którymi chcesz się podzielić?

PAMIĘTAJ NIE MUSISZ BYĆ BEZRADNY W OBLICZU WŁASNYCH PROBLEMÓW!

RODZICU!!!

 • Niepokoi Cię zachowanie dziecka?
 • Chcesz porozmawiać o dziecku i Waszych problemach?
 • Masz pytania dotyczące wyników nauczania dziecka i jego funkcjonowania w szkole?
 • Potrzebujesz wsparcia w procesie wychowania?
 • Masz pytania i nie wiesz do kogo się z nimi zgłosić?
 • Szukasz pomocy?

Panuje błędne przekonanie, że do pedagoga szkolnego lepiej nie chodzić, bo wtedy wszyscy będą wiedzieli, że my rodzice nie potrafimy sobie poradzić z wychowaniem dziecka. Nikt nie lubi przyznawać się głośno do porażek. Ale i nikt nas nie uczy jak wychowywać dzieci, więc nie czujmy się winni jego kłopotów z nauką, tylko powiedzmy sobie – jest problem, trzeba go rozwiązać.

Share

Drodzy Uczniowie klas pierwszych !

fotoRozpoczynający naukę w liceum ogólnokształcącym, wstępujecie  w zupełnie inną jakościowo rzeczywistość szkolną. Większość  Waszych rówieśników przekraczających próg nowej szkoły sądzi, że wie, czego się po niej spodziewać. Najczęściej sami ją wybrali, najczęściej również informacje o niej czerpali nie tylko z ulotek, stron internetowych, ogłaszanych w prasie i innych mediach wyników rankingu, lecz przede wszystkim od starszych kolegów, którzy już do tej szkoły uczęszczają . Mimo to jednak, wiele rzeczy zaskakuje ich, powodując różnorodne problemy adaptacyjne – niektóre są niezbyt trudne i możliwe do samodzielnego rozwiązania, inne – mogą w znacznym stopniu wpłynąć na różne aspekty funkcjonowania młodego człowieka i wymagać skorzystania z pomocy.  Również szkoła (rozumiana jako zespół tworzących ją ludzi – uczniów, nauczycieli  i rodziców), zdając sobie sprawę z potencjalnych problemów  jakie możecie spotkać na początku nauki w nowej szkole, może podjąć różnorodne działania, aby tę dla niektórych bardzo trudną sytuację ułatwić.  Ważny jest tu czas , dlatego pojawiające się sytuacje  problemowe,  czy to w sferze  emocjonalnej czy ściśle związanej z nauką zgłaszajcie,  kiedy tylko zaczną się  one pojawiać.  Poniżej zamieszczam dla Was kilka rad, które mogą ułatwić początki w nowej  grupie rówieśniczej, klasie i szkole.

Zostaliście uczniami XVI LO. GRATULUJĘ!!!
Najłatwiejsze za Wami. Teraz czeka Was ciężka praca, ale również wiele przyjemności  i moc wrażeń.

Naucz się uważnego słuchania i robienia notatek. Większość nauczycieli nie będzie już dyktowała. Wyłapuj rzeczy najważniejsze i zapisuj je najlepiej czytelnie i w punktach.
Nauczyciele będą wymagać od Ciebie większej samodzielności i aktywności. Czeka Cię dużo więcej nauki niż w gimnazjum.

– Nie bój się pytać, jeżeli czegoś nie wiesz. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań.

– Ucz się systematycznie, żeby nie narobić zaległości, szybko poprawiaj jedynki.

– Tutaj nie zaniżają ocen. To w gimnazjum je zawyżali?. Nie załamuj się niższymi ocenami.

– Picie i palenie nie przysporzy Ci dobrych przyjaźni. Teraz taki szpan jest tępiony. Nie jesteś osobą gorszą od innych, żebyś w ten sposób musiał(a) zwracać na siebie uwagę.

– Staraj się nie spóźniać na lekcję i bądź kulturalny(a). Twoje zachowanie w szkole jest tak samo ważne jak oceny.

– Pamiętaj, że aktywność na początku zapewni Ci spokój pod koniec roku.

– Staraj się nie zwracać na siebie uwagi, noś strój czysty, schludny, nie wyzywający.

– Szanuj siebie, nie daj się poniżać. O pomoc zwracaj się do wychowawcy lub pedagoga szkolnego.

– Zdarza się tak, że stare przyjaźnie kończą się w gimnazjum. Nie zrażaj się tym, szukaj nowych przyjaciół.

– Dystans między Tobą a nauczycielem nie jest taki duży, jak Ci się wydaje. Staraj się go zrozumieć tak, jak chciałbyś żeby on zrozumiał Ciebie.

– Nie poddawaj się pierwszym niepowodzeniom. Nie bądź pesymistą, myśl POZYTYWNIE.

POWODZENIA!
pedagog szkolny

Jeśli nie chcesz lub nie możesz osobiście opowiedzieć o czymś trudnym dla Ciebie – napisz na kartce, wrzuć do skrzynki przy gabinecie pedagoga lub wyślij email.

Share
1 2 3 7