Pułkownik Pertkiewicz honorowym obywatelem Tarnowa

Pułkownik Jerzy Pertkiewicz dołączył do grona honorowych obywateli Tarnowa. Wyróżnienie odebrał podczas wspólnej, uroczystej sesji Rady Miasta i Rady Powiatu, która odbyła się 30 października w tarnowskim Ratuszu. – Jest to dla mnie niezmierny zaszczyt jako człowieka, który nie z urodzenia, ale z wyboru zamieszkał w Tarnowie – podkreślał pułkownik Pertkiewicz.

Jerzy Pertkiewicz urodził się 25 lutego 1920 roku w Czortkowie nad Seretem w województwie tarnopolskim. Tarnowianie znają go przede wszystkim jako żołnierza kampanii wrześniowej i Armii Krajowej (pseudonim „Drzazga”). – W  mieście spędziłem młodzieńcze lata, wiek dojrzały, a także dożyłem późnej starości. Były to dla mnie lata szczęśliwe, gdy mogłem włączyć się w rytm życia miasta, podziwiać jego piękno, rozwój i żyć wśród ludzi szlachetnych i dobrych mieszkańców – zaznaczał Jerzy Pertkiewicz podczas uroczystości. – W najśmielszych marzeniach nie śniłem, że dostąpię takiego zaszczytu, honorowego obywatelstwa miasta, które tak pokochałem – dodawał.

Pułkownik Pertkiewicz znalazł się w gronie zasłużonych obywateli miasta wskutek wspólnej inicjatywy prezydenta miasta i przewodniczącego Rady Miejskiej, a także organizacji patriotycznych. – W uznaniu wybitnych zasług dla Rzeczypospolitej Polskiej i społeczności Tarnowa, kształtowania dobra obywateli i społeczeństwa w duchu patriotyzmu oraz ubogacania kultury polskiej nadaję tytuł honorowego obywatela miasta Tarnowa panu pułkownikowi doktorowi Jerzemu Pertkiewiczowi – odczytał uzasadnienie Kazimierz Koprowski, przewodniczący Rady Miejskiej.

Za zasługi wojenne Jerzy Pertkiewicz został odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem AK i Medalem za Warszawę, Medalem Wojska, Krzyżem Kampanii Wrześniowej przyznanym przez rząd emigracyjny RP, Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2005 roku otrzymał stopień majora, w 2008 roku podpułkownika, a w 2011 roku stopień pułkownika.

YouTube Preview Image

Laudacja dla Płk.dr. hm. Jerzego Pertkiewicza

Share

Nagroda za patriotyczny program

Prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela, podczas wczorajszych uroczystości z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości wręczył statuetkę „Orły Niepodległości” Ewie Witeckiej, dyrektor XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie. Szkoła została nagrodzona za program patriotyczny, realizowany od początku istnienia placówki.

„Orły Niepodległości” są przyznawane od 2008 roku, za upamiętnianie ludzi i wydarzeń, związanych z walką o niepodległość Polski. Wśród nagrodzonych znaleźli się między innymi Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich,  Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej w Warszawie –  Koło Tarnów,  Stowarzyszenie Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie – Koło w Tarnowie,  płk hm. Jerzy Pertkiewicz, kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari, honorowy obywatel Tarnowa i  Stanisława Wiatr-Partyka poetka, przewodnicząca Związku Sybiraków Koło w Tarnowie.

XVI LO powstało 11 lat temu. Szkoła  realizuje program liceum ogólnokształcącego, ma też specjalne klasy mundurowe o różnych specjalnościach – pożarniczej, bezpieczeństwa ruchu drogowego i wojskowej. – Łączy je to, że wszystkie są służbą dla drugiego człowieka – podkreśla dyrektor Ewa Witecka. Uczniowie angażują się w Szlachetną Paczkę, uczą przedszkolaki bezpiecznych zachowań na drogach, pomagają Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno – Wychowawczemu, dzieciom ze szkoły przyszpitalnej, zwierzętom z tarnowskiego azylu. Uczniowie pełnoletni oddają krew dla dzieci poszkodowanych w wypadkach. Szkoła prowadzi projekty edukacyjne, między innymi o tematyce historycznej, wystawia spektakle, a w listopadzie będzie uczyć uczniów tarnowskich szkół uroczystego ceremoniału. – Nasi uczniowie dobrze go znają, bo uczestniczą lub współorganizują niemal wszystkie uroczystości patriotyczne w Tarnowie. To wszystko jest współczesnym patriotyzmem – mówi Ewa Witecka i dodaje, że wśród najważniejszych dla szkoły wartości, definiujących patriotyzm są odwaga, determinacja, empatia, tolerancja i zdrowy rozsądek. Prowadzony przez szkołę program patriotyczny został opracowany w oparciu o testament pokoleniowy, przekazany placówce przez żołnierzy Armii Krajowej i umieszczony na szkolnym sztandarze: „Zawsze wierni Bogu, Honorowi, Ojczyźnie i Nauce”.

Share

Szanowni Państwo! Rodzice Uczniów Klas Trzecich!

Uprzejmie Państwa informuję, że spotkania z Wychowawcami klas trzecich,  które były zaplanowane na dzień 30 października, zostały przeniesione na dzień  6 listopada 2017 r. (tj. poniedziałek), na godz. 16. 30.

Godz. 16.30 spotkanie  dyrektora   szkoły z Rodzicami uczniów wszystkich klas trzecich  – sala gimnastyczna (egzamin maturalny, przedmioty rozszerzone)

Godz. 17.00 spotkania z Wychowawcami klas

 

Gorąco Państwa przepraszam za zmianę terminu.

Z wyrazami szacunku

Ewa Witecka

Dyrektor szkoły

Share

Rusza konkurs literacki „Barańczak – szermierz słowa”

Mamy przyjemność ogłosić, że rusza druga edycja szkolnego konkursu literackiego. W tym roku szkolnym pragniemy zapoznać naszą kochaną młodzież z twórczością Stanisława Barańczaka. Regulamin konkursu, bibliografia oraz antologia wierszy znajdują się w załącznikach. Zgłoszenia przyjmowane są do 21 grudnia. Śmiałków czeka trzy etapy pracy, lecz zdecydowanie warto, gdyż nagroda rzeczowa jest równie cenna. Zapraszają –  mgr Joanna Szmyd i mgr Maria Zygadło- Pawłowska. 

Regulamin Konkursu o Barańczaku

Bibliografia

Antologia

Share
1 2 3 4