Ostatni wieczór wolności- rocznica wybuchu II wojny światowej

W czwartek 31 sierpnia  przy Pomniku Ofiar Wojny i Faszyzmu obok Starego Cmentarza oddano hołd żołnierzom i ofiarom II wojny światowej, w przeddzień 78. rocznicy jej wybuchu. Był to nie tylko hołd oddany poległym w czasie walk żołnierzom i cywilom, ale także symbol zadumy nad ulotnością i marnością życia ludzkiego. 31 sierpnia 1939 roku nieświadomi nadchodzącej tragedii mieszkańcy Tarnowa wypełniali codzienne obowiązki, pracowali, ale także bawili się i uśmiechali. Dzień następny zabił piękne plany na przyszłość i przyniósł klęskę na skalę światową.

Pamiętając o tych wydarzeniach uczniowie naszej szkoły wraz z tarnowskimi harcerzami, przedstawicielami Urzędu Miasta oraz członkami rodzin katyńskich odśpiewali hymn narodowy oraz złożyli pod pomnikiem światła pamięci. Rocznicowe obchody zakończyły się „Rotą”.  My natomiast rozpoczynamy nowy rok szkolny wdzięczni, że możemy wrócić w szkolne mury żyjąc w wolnej ojczyźnie.

Share

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego

Witam serdecznie Państwa Nauczycieli, Pracowników Administracji i Obsługi, Uczniów i Rodziców Tarnowskiej Szesnastki!

 

Zapraszam na uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego

w dniu 4 września 2017 r.

O godz. 8.00  w Sanktuarium  Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie zostanie odprawiona msza Św. w intencji naszej szkolnej społeczności, na którą serdecznie zapraszają księża Katecheci.

O godz. 9.10 rozpoczniemy uroczystość  powitania nowego  roku szkolnego  na  boisku obok szkoły.

Po uroczystości, na pierwsze godziny wychowawcze, zapraszają Wychowawcy klas (harmonogram spotkań na tablicy ogłoszeń).

W tym dniu obowiązują cywilne stroje galowe.

Zapraszam!

Ewa Witecka

dyrektor szkoły

Share

List z okazji rozpoczęcia roku szkolnego 2017/2018

Drogie Uczennice, 

Drodzy Uczniowie,
 

początek roku szkolngo to koniec wakacyjnej swobody, zabawy, wypoczynku – być może tak właśnie sądzi część z Was, którzy dziś zaczynacie naukę. Macie oczywiście rację, że kończą się wakacje i czasu na zabawę będzie mniej, ale nie myślcie, że czekają was jedynie szare miesiące ślęczenia nad zeszytami i klasówki. Wiem, że nie wszystkim szkoła pozytywnie się kojarzy, ale jeśli chcecie, by w Was budziła tylko dobre emocje, zachęcam byście potraktowali ją nie jak zimny gmach, ale miejsce, które również Wy tworzycie.

Niezależnie od tego czy dzisiaj wracacie do tych samych, co w czerwcu nauczycieli i starych, dobrych znajomych z klasy, czy dopiero zaczynacie poznawać wszystko na nowo, życzę by nauka i szkoła dostarczała Wam wielkiej przyjemności i satysfakcji!

Chociaż czasem w to wątpicie, wiele zależy od Was – to Wy decydujecie, czy warto z uwagą i aktywnie słuchać tego co mówią nauczyciele. Także Wy możecie, lub nie, zmieniać i dostosowywać szkołę do Waszych potrzeb i marzeń. My dorośli mamy Wam pomagać zdobyć wiedzę i otworzyć świat. Wy macie nam mówić czego potrzebujecie, by uczyć się w najbardziej efektywny i nowoczesny sposób. Nie wierzcie tym, którzy wmawiają Wam, że się nie da. Organizujcie się, wraz z rodzicami, w  Samorządach Uczniowskich oraz Radach Szkoły. Domagajcie się organizowania zajęć pozalekcyjnych, zgodnych z Waszymi zainteresowaniami i aspiracjami. Szukajcie współzawodnictwa w konkursach i olimpiadach.  Tylko działając aktywnie i przy wsparciu mądrych dorosłych zyskacie rzeczywisty wpływ na otoczenie, w którym spędzacie na co dzień tak wiele czasu.

Włączcie się w życie szkoły, zaplanujcie i realizujcie swoje pomysły – duma z osiągniętych dzięki własnemu działaniu sukcesów to naprawdę fantastyczne uczucie. Pomogą wam w tym wspaniali nauczyciele, pedagodzy. Szukajcie takich, którzy będą pracowali z Wami i dla Was, a nie tylko realizowali program. Pamiętajcie też, że możecie docenić wysiłki Waszych dorosłych przyjaciół w piękny i tylko dzieciom dostępny sposób – występując do Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu (www.orderusmiechu.pl) o przyznanie im tego najsłoneczniejszego z odznaczeń – Orderu Uśmiechu. Wzorem do naśladowania może być dla Was jedna z najwspanialszych Kawalerów Orderu Uśmiechu – Pani Irena Sendlerowa, ustanowiona z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka przez Sejm RP Patronką roku 2018. Zastanówcie się, jak moglibyście się włączyć w rozpowszechnianie wiedzy na temat jej bohaterskich czynów, pomocy niesionej tysiącom bezbronnych wobec totalitaryzmu istot. Rozważcie, jak ideały, którym była wierna Pani Irena Sendlerowa można realizować we współczesnym świecie.

Jednocześnie nie zapominajcie nigdy o swoich prawach. Jeśli będziecie mieli poczucie, że są one naruszane lub ktokolwiek ich Wam odmówi, znajdziecie się w trudnej sytuacji albo nie będziecie, z jakiegokolwiek powodu, czuć się bezpiecznie – poszukajcie wokół siebie dorosłego, któremu ufacie i który udzieli Wam wsparcia.

A jeśli to nie jest możliwe pamiętajcie – jestem dla Was! Zadzwońcie pod numer  Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 – tutaj zawsze spotkacie kogoś, kto zrobi wszystko, żeby Wam pomóc.

Gorąco wierzę, że ten rozpoczynający się rok szkolny będzie nie tylko czasem wytężonej pracy i nauki, ale także czasem doskonalenia Waszych talentów, wspaniałych doświadczeń, rozwijania starych i zawierania nowych przyjaźni.

Pozdrawiam także serdecznie Waszych rodziców i nauczycieli, życząc im wytrwałości i mądrości w towarzyszeniu Wam we wszelkich działaniach.

Z serdecznościami

Wasz Rzecznik

Marek Michalak

Share

WYPRAWKA SZKOLNA 2017/2018

Od 29 lipca do 11 września 2017 r. w tarnowskich szkołach publicznych i niepublicznych można składać wnioski o dofinansowanie zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym specjalnego, lub do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania, w ramach Rządowego programu pomocy uczniom w 2017 r. – „Wyprawka szkolna”. Szczegółowe warunki udzielania tej pomocy finansowej określa rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 lipca 2017 r. (Dz. U. z 2017 r., poz. 1457).

Więcej informacji dostępnych pod linkiem: http://edunet.tarnow.pl/pl/aktual/inf/uczen/wyprawka_szkolna_2017_2018

Share

PILNE! PILNE! PILNE! PILNE! PILNE! PILNE! PILNE!

Uczniowie klas drugich i trzecich!!

Zwracam się do Was z gorącą prośbą o uczestnictwo w uroczystościach 15 sierpnia 2017 r.

Dla nas wszystkich jest to dzień wolny od pracy ale także dzień podwójnego święta; Wojska Polskiego jak również święto kościelne Matki Bożej Zielnej i Matki Bożej Zwycięskiej.

Uczniowie naszej szkoły z racji patriotycznych tradycji i szczególnego  Patrona Szkoły zawsze licznie uczestniczą w tarnowskich obchodach sierpniowego święta, które rozpoczynają  się Mszą Św. o godz. 12.00 w Bazylice Katedralnej,  a centralne uroczystości obchodzone są pod Grobem Nieznanego Żołnierza bezpośrednio po mszy.

W obchodach uroczystości pełnimy zawsze priorytetową rolę; warta honorowa, apel pamięci żołnierzy polskich, kompania honorowa, poczty sztandarowe. Nie może nas zabraknąć!!!

Bardzo proszę,  aby tradycji stało się zadość,  o jak najliczniejsze uczestnictwo uczniów ze wszystkich klas drugich i trzecich, oczywiście w pełnym galowym umundurowaniu.

Kochani !! liczę na Waszą odpowiedzialność.

Uczniowie, którzy są chętni do wzięcia udziału w uroczystościach proszeni są o telefoniczne zgłoszenie do sekretariatu szkoły  14 688 90 55.

Za uczestnictwo  bonusy na wrzesień i październik.

Godzina zbiórki będzie podana w kolejnym komunikacie.

 

Życzę miłego odpoczynku wakacyjnego i do zobaczenia 15 sierpnia.

Ewa Witecka

dyrektor szkoły

 

P.S. Mile widziani będą również uczniowie klas pierwszych. Was Kochani obowiązuje strój galowy w kolorze biało, czarno, granatowym.

Serdecznie zapraszam !

Ewa Witecka

Share

73. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Wakacje, lazur wody, słońce… Na to czekał każdy, jednak nasi uczniowie pamiętają, że tytuł kadeta niesie ze sobą ogromna odpowiedzialność. Z pełną świadomością powagi sytuacji w należyty sposób oddali cześć tym, którzy walczyli za wolną Polskę. We wtorek 1 sierpnia  pod Grobem Nieznanego Żołnierza młodzież naszej szkoły, niosąc na ustach słowa „Chwała i cześć bohaterom”, uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających wybuch Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim wybuchło 1 sierpnia 1944 roku. Zorganizowane zostało przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, lecz ze względu na słabe uzbrojenie  powstańcy tylko  przez 63 dni prowadzili samotną walkę z przeważającymi siłami niemieckimi, co zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. W trakcie dwumiesięcznych walk straty wojsk polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych, a z powodu nalotów, ciężkich warunków bytowych oraz masakr urządzanych przez oddziały niemieckie zginęło 200 tys. cywilnych mieszkańców stolicy. Na skutek systematycznego wyburzania miasta przez Niemców uległa zniszczeniu większość zabudowy Warszawy, w tym setki bezcennych zabytków oraz obiektów o dużej wartości kulturalnej i duchowej.

Share