Indywidualne Mistrzostwa Tarnowa w Lekkoatletyce Dziewcząt i Chłopców w ramach licealiady

W dniu 30 września odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Tarnowa w Lekkoatletyce Dziewcząt i Chłopców w ramach licealiady. Nasza szkolna reprezentacja w składzie: Gąbka Karolina, Malec Aleksandra, Kosiba Wiktoria, Dziarmaga Klaudia, Przeklasa Anna, Zając Marta, Sokołowska Wioletta, Wiśniewska Magdalena, Ryczek Zofia, Kruk Kacper, Padło Walter, Żeleźnik Krzysztof, Włodarski Hubert, Hadas Michał, Kamiński Karol, Ździebko Hubert, Górski Rafał, Łątka Jarosław, Legęć Bartłomiej, Zaworski Adrian, Próchnik Piotr, Świder Mateusz, Dogoda Norbert, Paprocki Mateusz uczestniczyła w biegu na 100m,400m,1500m, w skoku w dal oraz pchnięciu kulą. Po wyczerpującej rywalizacji Wiśniewska Magdalena uplasowała się na 1 miejscu zdobywając złoty medal w skoku w dal, a na 3 miejscu uplasował się Paprocki Mateusz zdobywając brązowy medal w skoku w dal. Na 3 miejscu również uplasował się Żeleźnik Krzysztof zdobywając brązowy medal w biegu na 400m. Wszystkim serdecznie gratulujemy.

Share

Profilaktyczne zajęcia warsztatowe pt. „Nie daj się oszukać – dopalacze to też narkotyki”

W dniu 29.09.2016 r. uczniowie klas pierwszych i drugich naszej szkoły wzięli udział w profilaktycznych zajęciach warsztatowych pt. „Nie daj się oszukać – dopalacze to też narkotyki”.  Jest to program autorski z zakresu profilaktyki uzależnień opartym na najbardziej skutecznych strategiach profilaktycznych wg. Hanse i jest zgodny z „rekomendacjami PARPA” oraz „standardami jakości programów profilaktycznych” Ośrodka Rozwoju Edukacji.

Dzięki realizacji warsztatów o takiej tematyce  mieliśmy okazję dokonać  wstępnej diagnozy zjawiska  w poszczególnych klasach a także wyposażyć uczniów w rzetelną wiedzę i zmodyfikować zagrażające postawy dotyczące używania środków psychoaktywnych.

Share

Ślubowanie klas I XVI LO i 77. Rocznica Powstania Polskiego Państwa Podziemnego

W tegorocznym kalendarzu szkolnym data 27. września będzie z pewnością wyróżniona czerwonym kolorem. Był to niezwykle ważny dzień dla całej społeczności szkolnej.

XVI Liceum Ogólnokształcące, jako szkoła podtrzymująca wartości patriotyczne, obchodziło uroczyście 77. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego, którego fundamentem była Armia Krajowa – patron szkoły.  Od dziecięciu lat związani jesteśmy  z członkami batalionu Barbara, żołnierzami Armii Krajowej, zatem jako gościa honorowego zaproszono pana płk. dr Jerzego Pertkiewicza, który jest również odznaczony Orderem Virtuti Militari. Utworzenie Podziemnego Państwa Polskiego stało się w czasie najcięższych chwil dla narodu źródłem nadziei, a  zakończeniu II wojny światowej było fundamentem odbudowy naszej ojczyzny .

Nie było zatem daty odpowiedniejszej, aby uczniów klas pierwszych oficjalnie włączyć do społeczności szkolnej. Na tarnowskim Rynku, w obecności wyśmienitych gości, złożyli oni ślubowanie na sztandar szkoły oraz zostali pasowani na uczniów XVI Liceum. Wspaniale przygotowani do pierwszego mundurowego wystąpienia, byli obserwowani przez Prezydenta Miasta Tarnowa- p. Romana Ciepielę. Momentem niezwykle ważnym dla naszych adeptów był akt pasowania, którego dokonali przedstawiciele służb mundurowych. Płk Mirosław Michalik- dowódca 1. Regionalnego Ośrodka Dowodzenia i Naprowadzania w Krakowie pasował uczniów klasy wojskowej. Klasa policyjna dostąpiła honoru z rąk inspektora Marka Puta – zastępcy komendanta Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie. Członkowie klasy pożarniczej oraz medycznej na uczniów naszej szkoły pasowani zostali przez brygadiera Piotra Szpunara- komendanta Komendy Miejskiej Starzy Pożarnej w Tarnowie.  Całości patosu i wzniosłości dodawała obecność  Orkiestry Dętej  Zakładów Azotowych.

Na tarnowskim Rynku miejsce miał również  moment ważny dla nauczyciela naszych klas wojskowych. Starszy Chorąży Rezerwy Piotr Dusza otrzymał z rąk płk Edmunda Tyszki- Prezesa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego odznaczenie za szczególne osiągnięcia dla obronności kraju. Ogromne wyróżnienie otrzymał również nasz szkolny kolega- Michał Tarczyński który zyskał miano jednego z dziesięciu najlepszych uczniów klas mundurowych w Polsce . Otrzymał tym samym list gratulacyjny za odznaczenie „Wzorowego Ucznia Mundurowego”, które 6. września wręczył mu  minister Obrony Narodowej.

Dla uczczenia pamięci powstania Podziemnego Państwa Polskiego cała społeczność szkolna oraz  zaproszeni goście z panem Prezydentem R. Ciepielą, udali  się  pod Grób Nieznanego Żołnierza by wygłosić apel pamięci i oddać cześć poległym za niepodległość kraju.

Share

Rodzeństwo na medal

14470740_998021826987460_1160843820_nNigdy się nie wywyższają, a mają się czym pochwalić! Nasze szkolne rodzeństwo medalistów.

Arkadiusz Dziarmaga – chyba znany każdemu w naszej szkole uczeń trzeciej klasy BRD. Medalista Mistrzostw Polski. Niedawno wrócił ze srebrnym medalem z Międzynarodowego Pucharu Polski Juniorów, gdzie  pojawiło się ponad 140 zawodników i zawodniczek z Polski i Ukrainy. Podopieczny Krzysztofa Sieniawskiego świetnie spisywał się w eliminacjach, wygrywając wszystkie swoje walki przed upływem regulaminowego czasu.

Miłością do munduru zapewne zaraził swoją siostrę – Klaudię, która w tym roku również przywdziała barwy klasy BRD. Mistrzyni Polski Juniorów w sobotę zajęła również  trzecie miejsce w jednym z najbardziej prestiżowych turniejów w Polsce – Warsaw Judo Open, gdzie startowało ponad 1500 zawodników całej Europy.

Widocznie miłością do sportu można się zarazić. Ciężka praca się opłaca. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !

Share

Zajęcia edukacyjne – Polichty

W poniedziałek 19 września uczniowie klasy 2D i 2E uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych z zakresu ochrony przyrody, ochrony środowiska i ekologii, które odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego w Polichtach, na terenie Ciężkowicko – Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

W trakcie zajęć prowadzonych na terenie użytku ekologicznego uczestnicy zapoznali są z chronionymi gatunkami roślin, zwierząt i grzybów oraz funkcjonowaniem różnego rodzaju ekosystemów. Zajęcia mały na celu uwrażliwić młodzież na otaczającą nas przyrodę, rozwijać umiejętność samodzielnego obserwowania przyrody, kształtować właściwe postawy wobec środowiska, zapoznać z przyczynami i skutkami zanieczyszczeń, również uczyć racjonalnego korzystania z przyrody.

Na terenie użytku wytyczona została ścieżka przyrodnicza o długości 1700 m. Na jej trasie można obserwować ekosystemy, takie jak: łąka, las, ekosystem wodny oraz wiele gatunków chronionych roślin i zwierząt. Największą atrakcją jest staw – dawny zbiornik przeciwpożarowy, który z czasem pokryty został zbiorowiskami roślinnymi. Stworzyły one doskonałe warunki dla bytowania zwierząt wodnych i wodno – lądowych, takich jak płazy (żaby, ropuchy, kumaki, traszki), gady (zaskroniec), mięczaki (błotniarka stawowa, zatoczek rogowy), oraz szereg owadów (pływak żółtobrzeżek, nartnik, ważki).

Zajęcia w terenie uczniowie obu klas zakończyli wspólnym ogniskiem, przy którym mogli lepiej się poznać i zaprzyjaźnić.

Share

Jamna 2016

Jesienny rajd na Jamną to ważne wydarzenie w życiu naszej szkoły. Ze względu na samego patrona XVI LO, czyli Armię Krajową, szlak walk batalionu AK  „Barbara” wywołuje czysto patriotyczne uczucia. To tutaj żołnierze naszego regionu walczyli o wolność i niepodległość- także naszą.

Pierwszy rajd szlakami walk partyzanckich batalionu AK „Barbara” się w  1983 roku. Wszystkie trasy kończyły się na wzgórzu Jamna, gdzie odbywało się spotkanie uczestników obok pomnika poległych partyzantów AK. Przy ognisku rozmawiano z dawnymi żołnierzami.

W uroczystościach na wzgórzu wzięła udział nasza młodzież dumnie w rękach dzierżąc  sztandar Armii Krajowej. Wraz z ostatnimi żyjącymi kombatantami oddano cześć poległym.

Pamiętamy !

Share

Wycieczka zagraniczna – Włochy

Zgodnie z tradycją naszej szkoły jak co roku organizujemy czerwcową wycieczkę zagraniczna. W tym roku proponujemy piękną Wenecję, Weronę i Jezioro Garda wraz z parkiem rozrywki Gardaland. Zapoznajcie się z ofertą!!!!
Uczniowie chcący wziąć udział proszeni są o zgłaszanie się do p. Magdaleny Kruk-Ceglińskiej do 14 października 2016.
Program wycieczki – Veneto i GARDALAND 2017
w1 w2 w3 w4
Share

Zaproszenie

Szanowni Państwo

Rodzice Uczniów klas pierwszych!

W imieniu naszej całej szkolnej społeczności zapraszamy Państwa na święto Patrona Szkoły, podczas którego, na pięknym tarnowskim Rynku  złożymy ślubowanie na sztandar i przyjmiemy tytuł ucznia – kadeta klasy mundurowej.

Z pewnością będzie to ogromne przeżycie i niezapomniane chwile.

Po przejściu pod Grób Nieznanego Żołnierza oddamy hołd i pamięć Żołnierzom Armii Krajowej, Tym którzy jeszcze są z nami i Tym, którzy odeszli na wieczną wartę.

Prosimy o zapoznanie się z zaproszeniem.

Gorąco zapraszamy

Ewa Witecka

dyrektor szkoły

zaproszenie

Share
1 2 3