Warsztaty pierwszej pomocy Sekcji Ratowniczej „EIR”
Dlaczego warto skorzystać z naszych warsztatów?
Życie bywa bardzo zaskakujące i nieprzewidywalne. Nigdy nie wiemy kiedy i z jakimi sytuacjami przyjdzie nam się spotkać. Wychodząc naprzeciw zagadkom losu postanowiliśmy podzielić się naszą wiedzą teoretyczną i praktyczną poprzez wyposażenie naszych kolegów i koleżanki w podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy, rozpoznawania sytuacji zagrożenia zdrowia i życia oraz w jaki sposób wzywać specjalistyczne służby ratunkowe.
Warsztaty mają charakter teoretyczno-praktyczny. Każdy uczestnik ma okazję nauczyć się i przećwiczyć w praktyce poszczególne elementy pierwszej pomocy.
Zagadnienia poruszane podczas zajęć:
- jak rozpoznać stan zagrożenia życia – kiedy należy rozpocząć udzielanie pomocy
- jak wygląda schemat podstawowych czynności ratowniczych w nagłym zatrzymaniu krążenia w przypadku dorosłych i w wersji pediatrycznej (Basic Life Support i Paediatric Basic Life Support)
- jak i kiedy zaalarmować służby ratownicze;
- kogo należy ułożyć w pozycji bocznej;
- jak postępować w przypadku: napadu drgawek, oparzeń, zatruć i ukąszeń
- jakie są podstawowe zasady opatrywania ran i tamowania krwotoków
- jak unieruchomić najczęściej pojawiające się w szkole rodzaje złamań i urazów.
Po zakończeniu naszych warsztatów uczestnik powinien umieć:
- udzielić pomocy w przypadku zachłyśnięcia lub zadławienia
- podjąć czynności resuscytacyjne w zatrzymaniu krążenia, według algorytmu BLS zalecanego przez Europejską Radę Resuscytacji
- ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej,
- założyć prosty opatrunek.
Uczniowie klas, które już przeszły szkolenie, są bardzo zadowoleni, zwłaszcza z pokazanych metod sztucznego oddychania, gdzie każdy indywidualnie, pod bacznym okiem instruktora Sekcji mógł sobie poćwiczyć dwa, trzy razy na fantomach oraz na bieżąco korygować ewentualne błędy . Warto by te szkolenia kontynuować również wśród kolegów z innych szkół.