KONGRES ORGANIZACJI PROOBRONNYCH I SZKÓŁ MUNDUROWYCH 20-21.03.2015 r.

Wsparcie obywateli i bezinteresowna służba dla innych i Ojczyzny jest bezcenne – powiedział wicepremier minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak podczas pierwszego ogólnopolskiego Kongresu Organizacji Proobronnych i Klas Mundurowych.

Minister Tomasz Siemoniak poinformował, że jest teraz właściwy czas, aby dojrzewające inicjatywy ukierunkować w dobrym, pożytecznym dla kraju kierunku.

Szef MON podkreślił także ważną rolę Narodowych Sił Rezerwowych, które są elementem systemu bezpieczeństwa państwa. – Zdecydowaliśmy w ministerstwie o wdrożeniu nowego etapu funkcjonowania NSR. Zamierzamy stworzyć komponent terytorialny, opierając go o Wojewódzkie Sztaby Wojskowe i Wojskowe Komendy Uzupełnień, tworząc 2,5 tys. stanowisk, w tym do 500 żołnierzy zawodowych i do 2 tys. żołnierzy NSR.

Wicepremier przypomniał, że Rada Ministrów przyjęła „Plan wzmocnienia bezpieczeństwa państwa”, gdzie sprawy zaangażowania obywateli zostały wyraźnie podkreślone.

Podczas Kongresu minister poinformował, że stworzone zostanie specjalne Biuro ds. Proobronnych  w strukturze MON, które zajmie się ścisłą współpracą z organizacjami proobronnymi. Wicepremier przypomniał także o decyzjach Ministra Obrony Narodowej, dotyczących „Skróconego programu szkolenia podstawowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „Minimum programowego realizowanego w ramach innowacyjnych programów przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa”, które umożliwiają realizację części szkolenia kandydatów na żołnierzy w klasie mundurowej lub w organizacji proobronnej.

Celem Kongresu jest podsumowanie działalności organizacji paramilitarnych oraz omówienie kierunków ich przyszłej współpracy z resortem obrony narodowej. Podczas obrad prezentowane są rekomendacje wypracowane przez 7 organizacji pozarządowych oraz pełnomocnika MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych dla klas mundurowych i organizacji zainteresowanych problematyką obronności oraz organów państwowych w zakresie zagospodarowania społecznych inicjatyw proobronnych. Obserwujemy rozwój klas mundurowych od samego początku i jesteśmy zafascynowani zaangażowaniem tego środowiska. Państwo jesteście prawdziwymi pasjonatami tego co robicie – powiedział podsekretarz stanu MON Maciej Jankowski otwierając Kongres. – Staramy się pomóc, ta pomoc polega na przekazywaniu środków materialnych, ale również poprzez włączenie państwa środowiska w strukturę ministerstwa obrony. Serdecznie dziękuję za trud i włożoną energię – dodał wiceminister zwracając się do uczestników Kongresu.

Podczas Kongresu pełnomocnik MON ds. społecznych inicjatyw proobronnych prof. dr hab. Bogusław Pacek zwrócił uwagę, na trzy główne cele, jakie stoją przed szkołami/klasami mundurowymi i organizacjami proobronnymi: wsparcie systemu obronnego państwa i wsparcie systemu zarządzenia kryzysowego przez organizacje proobronne i szkoły/klasy mudurowe oraz kształtowanie postaw patriotyczno-obronnych młodzieży.

Bogusław Pacek podkreślił, że resort obrony chce włączyć szkoły z klasami mundurowymi w podsystem militarny i niemilitarny bezpieczeństwa państwa. Pełnomocnik ministra przypomniał, że są możliwości zawierania porozumienia z jednostką wojskową lub centrum szkolenia, gdzie można realizować skrócony program szkolenia wojskowego.

Profesor Pacek zaproponował szkołom wspólne działania, aby w placówkach przy pomocy organizacji proobronnych powstały filie, pododdziały organizacji proobronnych. Pełnomocnik wskazał, żeby również szkoły z klasami mundurowymi samodzielnie zachęcały uczniów do wstępowania do organizacji proobronnych.

Profesor Pacek powiedział, że w czasie pokoju jednym z zadań organizacji proobronnych jest wychowanie patriotyczne, szkolenie ochotników na potrzeby przygotowania rezerw osobowych, reagowanie na zagrożenia niemilitarne oraz udział w systemie zarządzania kryzysowego.
Z kolei w czasie kryzysu o charakterze militarnym organizacje mogłyby w rejonach przygranicznych wspierać np. Straż Graniczną oraz budować społeczne zaplecze armii.
Celem nadrzędnym być powinno zaangażowanie społecznych inicjatyw w system bezpieczeństwa państwa, między innymi poprzez udział w systemie reagowania kryzysowego państwa.

W Kongresie brał udział nauczyciel XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej mgr Piotr Dusza

YouTube Preview Image

Skip to content