ZŁOTY MEDAL XVI LO W OGÓLNOPOLSKICH ZAWODACH „ O SREBRNE MUSZKIETY 2020”

XVI Liceum Ogólnokształcące będące szkołą mundurową za najwyższe wartości stawia patriotyzm, szacunek wobec historii, a także dbałość o tradycję. W związku z tym, od lat priorytetem są ćwiczenia kształtujące oraz doskonalące sporty historyczne, do których należy strzelectwo. Dzięki ćwiczeniom, ciężkiej pracy, jak również przygotowaniu pod okiem pana Ryszarda Wątroby, tarnowska Szesnastka może poszczycić się Złotym Medalem w Ogólnopolskich Zawodach Strzeleckich „O srebrne muszkiety 2020”.

Na obiektach Cywilno – Wojskowego Związku Sportowego „Zawisza” w Bydgoszczy, młodzi sportowcy ze szkół z całej Polski rywalizowali w konkurencji karabinu sportowego 60 strzałów w postawie leżącej (odległość strzelania – 50 m). W kategorii indywidualnej dziewcząt bez licencji Złoty medal wystrzelała Angelika Kłusek. Na uwagę zasługuje fakt, że nasza uczennica klasy 3A o profilu wojskowym podczas swojego występu zgromadziła aż 615,4 pkt, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich startujących zawodników w każdej kategorii. Miejsce na podium i brązowy medal w tej samej kategorii zdobyła Justyna Czosnyka, która uzyskała 601,8 pkt.  Na 6 miejscu z wynikiem 584,2 pkt uplasowała się trzecia z naszych zawodniczek Natalia Witek. Dziewczęta spisały się fenomenalnie.

W kategorii indywidualnej chłopców bez licencji zaszczytne III miejsce zdobył uczeń klasy 3A o profilu wojskowym Bartosz Czader, który podczas rywalizacji uzyskał 588,9 pkt. Tuż za podium uplasował się Hubert Kołkowski 578,0 pkt. Ostatni z naszej wspaniałej trójki Filip Wantuch zajął 8 miejsce uzyskując 566,9 pkt.

Dzięki wypracowanej w XVI LO umiejętności pracy drużynowej, nasi uczniowie niemal zdominowali tegoroczny Finał Centralny 59 Zawodów Strzeleckich „O Srebrne Muszkiety – 2020”.

W kategorii drużynowej dziewcząt bez licencji nasze uczennice w składzie: Justyna Czosnyka, Natalia Witek i Mariola Plebanek okazały się niepokonane i wygrały swoją konkurencję legitymując się przy tym wspaniałym wynikiem 1782,7 pkt.

Na wielkie słowa uznania zasługuje również męska drużyna w składzie: Bartosz Czader, Hubert Kołkowski oraz Filip Wantuch. Z wynikiem 1733,8 pkt nasi uczniowie wywalczyli II miejsce w kategorii chłopców bez licencji.

Jest to niewątpliwie niepowtarzalny sukces na skalę ogólnopolską i dziś z dumą można powiedzieć, że Tarnowska Szesnastka to lider zawodów strzeleckich w Polsce,  a Uczniowie zdeklasowali konkurencję.  Wszystkie te sukcesy są również efektem współpracy Tarnowskiego Klubu Strzeleckiego LOK z Gminą Miasta Tarnowa, która wspiera młodych strzelców trenujących w Tarnowskim Klubie.