Drodzy Uczniowie klas pierwszych !

    Rozpoczynający naukę w liceum ogólnokształcącym, wstępujecie  w zupełnie inną jakościowo rzeczywistość szkolną. Większość  Waszych rówieśników przekraczających próg nowej szkoły sądzi, że wie, czego się po niej spodziewać. Najczęściej sami ją wybrali lub informacje o niej czerpali nie tylko z ulotek, stron internetowych, ogłaszanych w prasie i innych mediach wyników rankingu, lecz przede wszystkim od starszych kolegów, którzy już do tej szkoły uczęszczają. Mimo to jednak, wiele rzeczy zaskakuje ich, powodując różnorodne problemy adaptacyjne – niektóre są niezbyt trudne i możliwe do samodzielnego rozwiązania, inne – mogą w znacznym stopniu wpłynąć na różne aspekty funkcjonowania młodego człowieka i wymagać skorzystania z pomocy.  Również szkoła (rozumiana jako zespół tworzących ją ludzi – uczniów, nauczycieli  i rodziców), zdając sobie sprawę z potencjalnych problemów  jakie możecie spotkać na początku nauki w nowej szkole, może podjąć różnorodne działania, aby tę dla niektórych bardzo trudną sytuację ułatwić.  Ważny jest tu czas , dlatego pojawiające się sytuacje  problemowe,  czy to w sferze  emocjonalnej czy ściśle związanej z nauką zgłaszajcie,  kiedy tylko zaczną się  one pojawiać.  Poniżej zamieszczam dla Was kilka rad, które mogą ułatwić współpracę w nowej  grupie rówieśniczej, klasie i szkole.

Zostałeś  Uczniem/Uczennicą XVI LO. Najłatwiejsze  za Tobą. Teraz czeka Cię ciężka praca, ale również wiele przyjemności  i moc wrażeń.

 1. Naucz się uważnego słuchania i robienia notatek. Większość nauczycieli nie będzie już dyktowała. Wyłapuj rzeczy najważniejsze i zapisuj je najlepiej czytelnie i w punktach.
 2. Nauczyciele będą wymagać od Ciebie większej samodzielności i aktywności. Czeka Cię dużo więcej nauki niż w szkole podstawowej.
 3. Nie bój się pytać, jeżeli czegoś nie wiesz. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań.
 4. Ucz się systematycznie, żeby nie narobić zaległości, szybko poprawiaj jedynki.
 5. Tutaj nie zaniżają ocen. To w gimnazjum je zawyżali?. Nie załamuj się niższymi ocenami.
 6. Picie i palenie, eksperymentowanie z innymi substancjami psychoaktywnymi nie przysporzy Ci dobrych przyjaźni. Teraz taki szpan jest tępiony.  Nie jesteś osobą gorszą od innych, żebyś w ten sposób musiał(a) zwracać na siebie uwagę. Myśl o swojej zdrowej przyszłości!
 7. Staraj się nie spóźniać na lekcję i bądź kulturalny(a). Twoje zachowanie w szkole jest tak samo ważne jak oceny.
 8. Pamiętaj, że aktywność na początku zapewni Ci spokój pod koniec roku.
 9. Staraj się nie zwracać na siebie uwagi, noś strój czysty, schludny, nie wyzywający.
 10. Szanuj siebie, nie daj się poniżać. O pomoc zwracaj się do wychowawcy lub pedagoga szkolnego.
 11. Zdarza się tak, że stare przyjaźnie kończą się. Nie zrażaj się tym, szukaj nowych przyjaciół.
 12. Dystans między Tobą a nauczycielem nie jest taki duży, jak Ci się wydaje. Staraj się go zrozumieć tak, jak chciałbyś żeby on zrozumiał Ciebie.
 13. Nie poddawaj się pierwszym niepowodzeniom. Nie bądź pesymistą, myśl POZYTYWNIE.

POWODZENIA!
pedagog szkolny

 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz osobiście opowiedzieć o czymś trudnym dla Ciebie – wyślij email pedgog16lo@gmail.com. Zauważenie problemu to pierwszy krok do jego rozwiązania J.

Skip to content