FESTYN MORD bezpieczeństwo najmłodszych z policyjną klasą I Bg

Hala sportowa w Szkole Podstawowej nr 15 w Tarnowie w dn. 11.10.2019 została oblężona przez blisko pół tysiąca uczestników. W tym główną rolę w natarciu odgrywali najmłodsi uczestnicy ze szkół podstawowych i przedszkoli.

Niesamowita wesoła atmosfera, szereg konkursów, gier, zabaw o tematyce BRD zostało zorganizowanych pod hasłem „BĄDŹ BEZPIECZNY MALUCHU W DROGOWYCH RUCHU”. Uczniowie z XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie z klasy I Bg wraz z wychowawcą Panią Ewą Dworak czynnie uczestniczyli w całości przygotowanego programu. Nad sprawnym przebiegiem konkurencji czuwał sierż. szt. Marek Bachara z Wydziału Ruchu Drogowego w Tarnowie oraz Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w  Tarnowie kom. Janusz Fido.

Po uroczystym wstępie ogłoszonym przez Zastępcę Dyrektora MORD w Tarnowie Pana Sławomira Turka i przywitaniu organizatorów oraz przybyłych, przystąpiono do  działań edukacyjnych z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Podczas wielogodzinnej wspaniałej zabawy, uczniowie przygotowali specjalny tor przeszkód i przeprowadzili zawody rowerowe. Pomagali w konkursach dla najmłodszych w poznawaniu znaków i sygnałów drogowych.  Włączyli się w organizację współzawodnictwo klas pokonywaniu specjalnego odcinka ze sprzętem policyjnym. Okazją i nie lada atrakcją, była możliwość poznania motocykla policyjnego i tu uczniowie pomagali wspinać się maluszkom na policyjny motocykl i zobaczyć jak wygląda świat z pozycji st. sierż. Huberta – policyjnego motocyklisty. Frajdę sprawili Patrick i Mikołaj, którzy przebrani za maskotę policyjnego „Inspektora Wawelka” i „Tygryska” rozdawali pyszne smakołyki. Specgrupa uczennic została oddelegowana do kolportażu ulotek informacyjno-edukacyjnych, gdzie zachęcali  i podkreślali uczestnikom  ważność i znajomość przepisów ruchu drogowego. Szczególnie ochoczo dzieci wzięły udział w konkursie wiedzy o przepisach ruchu drogowego. Na uwagę zasługuje duża aktywnością i mobilizacja w konkursie dzieci niedosłyszących oraz z ograniczeniami sprawnościowymi. W tym dniu te dzieci czuły się naprawdę wyróżnione i docenione za ich wiedzę.

Dzieciaczki miały okazję uczestniczyć w prawdziwym szkoleniu jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy. Tutaj niezbędni okazali się strażacy zawodowi z Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie pod dowództwem mł. kpt. Przemysława Kuliga. Bratnia służba oprócz pokazów również zaprezentowała nowoczesny sprzęt strażacki do ratowania życia.

Ważnym elementem był pokaz i zaprezentowanie bolidów kartingowych przez członków i Prezesa TTSK K-TEAM Pana Rafała  Kiwiora. Przy tej okazji również przyszli młodzi adepci tej dyscypliny sportu otrzymali m.in. mnóstwo cennych i praktycznych informacji jak zrobić pierwszy krok w sporcie kartingowym oraz jak zdobyć licencję kartingową w klubie TTSK K-TEAM Tarnów działającym przy Małopolskim Ośrodku Sportów Motorowych – Torze Speed Race Tarnów. Sport kartingowy jest dla dzieci i młodzieży podstawą wejścia do życia w zmotoryzowanym społeczeństwie. Przez ten sport, zabawę i własną dyscyplinę do efektywnej edukacji uczestnictwa w ruchu drogowym. Pragniemy podkreślić wagę sportu kartingowego, jako narzędzia kształcenia oraz wychowania komunikacyjnego dzieci i młodzieży

Nad całością inicjatywy, patronat honorowy objęła Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pani Anna Pieczarka, która również aktywnie na wesoło włączyła się w zabawy z najmłodszymi.

Pamiętajmy: BEZPIECZEŃSTWO ZALEŻY OD NAS SAMYCH, NA KAŻDYM KROKU !!!