KURS JAZDY KONNEJ

Kilkunastoosobowa grupa uczniów XVI LO podjęła naukę jazdy konnej. Zarówno początkujący jak i ci, którzy chcą dopracować swe umiejętności, uczęszczają na zajęcia do ośrodka edukacyjno – hodowlanego Fundacja „Klikowska Ostoja Polskich Koni”.

Pierwszy krok to zdobycie podstawowych informacji o koniach i ich zachowaniu. W dalszej kolejności uczniowie pod okiem doświadczonej instruktorki pani Małgosi uczą się czyszczenia i siodłania koni. Przed każdą jazdą sierść konia musi być dokładnie wyszczotkowana, trzeba zadbać o czystość kopyt, usunąć słomę z grzywy i ogona. Czyszczenie to nie tylko pielęgnacja – to także forma budowania z koniem relacji i zaufania.

Przygodę z jeździectwem kursanci rozpoczęli na lonży. Jest to długa linka, na której instruktor trzyma konia, poruszającego się powoli (stępem) po okręgu. Już na pierwszej lekcji rozpoczęli naukę anglezowania, czyli rytmicznego unoszenie się nad siodło podczas jazdy kłusem, w takt ruchu konia. Jazdy na lonży odbywają się do momentu osiągnięcia przez jeźdźca równowagi. Do tego służą ćwiczenia takie jak  jazda bez strzemion czy anglezowanie „bez trzymanki” z rękami na biodrach, bądź odstawionymi w bok.

Kolejnym krokiem, po opanowaniu jazdy kłusem na lonży, jest nauka samodzielnej jazdy po ujeżdżalni – zdobycie umiejętności powodowania koniem, czyli zatrzymywania, ruszania, skręcania, przejścia z niższego chodu do wyższego i odwrotnie. Gdy kursanci poczują się już pewnie w siodle, przyjdzie czas na naukę galopu.

Jeździectwo to sport, który nigdy się nie nudzi, a naukę jazdy konnej można zacząć w każdym wieku.