NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne  Święto Niepodległości  było dniem wyjątkowym, związanym z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę  autonomii. Dla naszego miasta były to chwile wyjątkowe, gdyż już w nocy z 30 października 1918 roku uzyskaliśmy informację o uwolnieniu Tarnowa spod rządów zaborcy. Jest to niezwykle podniosła chwila dla nas- Polaków i członków społeczności XVI LO, które nosi imię Armii Krajowej. Jak powiedział Wincenty Witos- nie ma wyższej wartości niż wolna ojczyzna. Z wiarą w takie idee nasi uczniowie, mimo dnia wolnego od nauki – udali się z dumą pod Grób Nieznanego  Żołnierza. Patetyczny paradny krok, dźwięki orkiestry wojskowej, tłumy mieszkańców Tarnowa sprawiły, że  jak zawsze w takim momencie budziły się w naszych sercach wzniosłe uczucia. Apel pamięci oraz przemówienie  Prezydenta Miasta Tarnowa p. Romana Ciepieli,  były chwilą przypomnienia ważnych, a wręcz najważniejszych momentów naszej polskiej historii. 

Jak co roku nasi kadeci wiernie  przybywają na tarnowskie uroczystości. To przede wszystkim oddanie hasłu „Zawsze wierni- Bogu, Honorowi, Ojczyźnie, Nauce” sprawia, że ich obecność wynika z czystego serca, a w nim gra nuta patriotyczna.

 

Pozostała relacja dostępna pod linkiem http://pollyana.nazwa.pl/kadr/2018/11/12/grob-nieznanego-zolnierza-narodowe-swieto-niepodleglosci/#