78. Rocznica pierwszego transportu więźniów do KL Auschwitz

Jako tarnowianie musimy pamiętać, że historia tego wydarzenia ściśle związana jest z naszym miastem. 14 czerwca 1940 roku transport więźniów z zakładu karnego w Tarnowie  skierowany został przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Był to pierwszy, mający taki masowy charakter, wywóz ludności do tego miejsca. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili więźniowie polityczni. 14 czerwca jest obchodzony jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. W latach 1940−43 z Tarnowa do KL Auschwitz wywieziono w 50 transportach 7 tysięcy więźniów.

Na placu przy Pomniku I Transportu Więźniów do Oświęcimia zebrały się delegacje tarnowskich szkół, przedstawiciele parlamentu oraz samorządowcy, by upamiętnić los, jaki spotkał wszystkie ofiary tego wydarzenia.

Nasza młodzież w nastroju zadumy, pełnym umundurowaniu również potwierdziła pamięć o tych wydarzeniach. Jako „wierni Bogu, Honorowi i Ojczyźnie” trzymali szkolony sztandar, by pokazać jak historia jest ważna dla uczniów naszej szkoły, która nosi przecież imię Armii Krajowej. To w tym samym miejscu 14 czerwca 1975 przed budynkiem dawnej mykwy w Tarnowie odsłonięto monument autorstwa Otto Schiera, upamiętniający pierwszy transport do Auschwitz. Plac przed łaźnią nosi dziś nazwę placu Więźniów KL Auschwitz.

Skip to content