Spotkanie z Panią dietetyk

W piątek 24 października 2014 r. z okazji Światowego Dnia Walki z Otyłością w naszej szkole odbyło się spotkanie klas pierwszych i drugich w sali gimnastycznej z Panią dietetyk.

Po krótkim powitaniu Pani dietetyk przypomniała uczniom, że otyłość to jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. Nadmierne kilogramy mogą być wynikiem stresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarki hormonalnej. Jednak najczęstszą przyczyną nadwagi są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, przekazywane w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Większość osób, które zgłaszają się do dietetyka z problemem nadwagi, nie przestrzega podstawowych zasad zdrowego odżywania.  Zapominamy o regularnym spożywaniu pięciu posiłków dziennie, pijemy zdecydowanie za mało wody mineralnej, chętnie sięgamy po wysokokaloryczne dania. A jeśli chcemy schudnąć,  decydujemy się na restrykcyjne diety, niedopasowane do naszego organizmu,  a tym samym nieprzynoszące trwałych efektów.

Duża część młodzieży nie zjada pierwszego śniadania, co powoduje u nich głód. Aby go zaspokoić ,kupują w sklepikach szkolnych przede wszystkim: drożdżówki, słodkie napoje i słodycze. W ciągu dnia młodzi ludzie zjadają słodycze, chipsy, paluszki, popijając je słodkimi napojami, bo siedzenie przed telewizorem czy komputerem, sprzyja podjadaniu. Otyli  uczniowie  zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczn i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. Nadmierne kilogramy wpływają zarówno na nasz wygląd, jak i kondycję całego organizmu. Problemy z cerą, wypadające włosy, nadmierna potliwość, cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, układu pokarmowego, nowotwory czy zwyrodnienia kręgosłupa to tylko część zagrożeń wynikających z otyłości. Taki dzień, jak 24 października to dobra okazja, by uświadomić sobie, że zdrowy styl życia  (racjonalne odżywanie połączone z aktywnością fizyczną) nie może być tylko modnym sloganem, dlatego zacznijmy wcielać zasady zdrowego stylu życia w życie.

W drugiej części spotkania uczniowie  klas I i II początkiem października zostali poproszeni o przygotowanie:

-przepisu na szkolne drugie śniadanie uwzględniając szczegółowo opisane składniki mając na uwadze zdrowe odżywianie.

Uwagi :składniki przepisu powinny być starannie przemyślane, tak by spożycie w/w  przepisu było możliwe w warunkach szkolnych; prosimy o uzasadnienie doboru składników, ich wartość odżywczą, zawartość witamin itp.

-stworzenie  logo XVI LO jako Szkoły Promującej Zdrowie.

Uwagi: logo ma być w formie rysunku(na kartkach formatu A4 wykonane dowolną techniką)lub grafiki komputerowej(postać wektorowa zapisana w jednym z formatów *.cdr, *.ai, *.svg przy użyciu programów Corel Draw, Adobe Illustrator, Inscape; mapy bitowej (bitmapy)o boku 35 cm przy 300 dpi(RGB); plik zapisujemy w formacie jpg (niski współczynnik kompresji).

-wytypowanie reprezentanta swojej klasy do wypełnienia testu wiedzy o zdrowiu i zdrowym odżywianiu w formie pisemnej.

Uwagi: każdy reprezentant otrzymuję kartkę z pytaniami, na której zakreśla  odpowiedzi.

Jury konkursowe w składzie: pani dietetyk, pani  wicedyrektor, nauczyciel wychowania fizycznego w/w dniu oceniało przygotowane prace i przyznawało punkty za poszczególne zadania. W pierwszej konkurencji klasy IC, ID, IIA uzyskały po 15 pkt., a klasy IIC i IID otrzymały po 10 pkt. W drugiej konkurencji klasy ID i IIA otrzymały po 10 pkt.,  klasa IC otrzymała 9 pkt., klasy IIC i IID po 8 pkt. W ostatniej konkurencji klasa IIC zdobyła 11/21 pkt. , klasa ID i IIA zdobyła po 10/21 pkt., a klasa IID zdobyła 8/21 pkt.

Ostatecznie na I MIEJSCU znalazły się klasy ID i  IIA,  które zebrały po 35 pkt.

Na III MIEJSCU znalazła się klasa IIC z 29pkt.

Na IV MIEJSCU znalazła się klasa IID z 26 pkt.

Na V MIEJSCU znalazła się klasa IC z 24 pkt.

Finaliści  otrzymali paczki owocowo-warzywne .Wszystkim gratulujemy, a Pani dietetyk dziękujemy za spotkanie i pomoc w przeprowadzeniu konkursu.

Skip to content