Drodzy Uczniowie klas pierwszych !

Rozpoczynający naukę w liceum ogólnokształcącym, wstępujecie  w zupełnie inną jakościowo rzeczywistość szkolną. Większość  Waszych rówieśników przekraczających próg nowej szkoły sądzi, że wie, czego się po niej spodziewać. Najczęściej sami ją wybrali , najczęściej również informacje o niej czerpali nie tylko z ulotek, stron internetowych, ogłaszanych w prasie i innych mediach wyników rankingu, lecz przede wszystkim od starszych kolegów, którzy już do tej szkoły uczęszczają . Mimo to jednak, wiele rzeczy zaskakuje ich, powodując różnorodne problemy adaptacyjne – niektóre są niezbyt trudne i możliwe do samodzielnego rozwiązania, inne – mogą w znacznym stopniu wpłynąć na różne aspekty funkcjonowania młodego człowieka i wymagać skorzystania z pomocy.  Również szkoła (rozumiana jako zespół tworzących ją ludzi – uczniów, nauczycieli  i rodziców), zdając sobie sprawę z potencjalnych problemów  jakie możecie spotkać na początku nauki w nowej szkole, może podjąć różnorodne działania, aby tę dla niektórych bardzo trudną sytuację ułatwić.  Ważny jest tu czas , dlatego pojawiające się sytuacje  problemowe,  czy to w sferze  emocjonalnej czy ściśle związanej z nauką zgłaszajcie,  kiedy tylko zaczną się  one pojawiać.  Poniżej zamieszczam dla Was kilka rad, które mogą ułatwić początki w nowej  grupie rówieśniczej, klasie i szkole.

Zostaliście uczniami XVI LO. GRATULUJĘ!!!
Najłatwiejsze za Wami. Teraz czeka Was ciężka praca, ale również wiele przyjemności  i moc wrażeń.

Naucz się uważnego słuchania i robienia notatek. Większość nauczycieli nie będzie już dyktowała. Wyłapuj rzeczy najważniejsze i zapisuj je najlepiej czytelnie i w punktach.
Nauczyciele będą wymagać od Ciebie większej samodzielności i aktywności. Czeka Cię dużo więcej nauki niż w gimnazjum.

– Nie bój się pytać, jeżeli czegoś nie wiesz. Pamiętaj, że nie ma głupich pytań.

– Ucz się systematycznie, żeby nie narobić zaległości, szybko poprawiaj jedynki.

– Tutaj nie zaniżają ocen. To w gimnazjum je zawyżali?. Nie załamuj się niższymi ocenami.

– Picie i palenie nie przysporzy Ci dobrych przyjaźni. Teraz taki szpan jest tępiony. Nie jesteś osobą gorszą od innych, żebyś w ten sposób musiał(a) zwracać na siebie uwagę.

– Staraj się nie spóźniać na lekcję i bądź kulturalny(a). Twoje zachowanie w szkole jest tak samo ważne jak oceny.

– Pamiętaj, że aktywność na początku zapewni Ci spokój pod koniec roku.

– Staraj się nie zwracać na siebie uwagi, noś strój czysty, schludny, nie wyzywający.

– Szanuj siebie, nie daj się poniżać. O pomoc zwracaj się do wychowawcy lub pedagoga szkolnego.

– Zdarza się tak, że stare przyjaźnie kończą się w gimnazjum. Nie zrażaj się tym, szukaj nowych przyjaciół.

– Dystans między Tobą a nauczycielem nie jest taki duży, jak Ci się wydaje. Staraj się go zrozumieć tak, jak chciałbyś żeby on zrozumiał Ciebie.

– Nie poddawaj się pierwszym niepowodzeniom. Nie bądź pesymistą, myśl POZYTYWNIE.

POWODZENIA!
pedagog szkolny

Jeśli nie chcesz lub nie możesz osobiście opowiedzieć o czymś trudnym dla Ciebie – napisz na kartce, wrzuć do skrzynki przy gabinecie pedagoga lub wyślij email.

 

Skip to content