Wykład pt. „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego”

Z inicjatywy naszej szkoły 8 października w budynku Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyła się konferencja poświęcona pamięci 76. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Zaproszona została brać uczniowska z tarnowskich szkół, m.in. z V LO, Zespołu Szkół Budowlanych, Zespołu Szkół Plastycznych oraz Gimnazjum nr 4 Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych. Gościem honorowym spotkania był płk. Jerzy Pertkiewicz świadek i uczestnik działań Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierz Batalionu „Barbara”.

Wykład Pana dr Dariusza Gorajczyka z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej pt. „Fenomen Polskiego Państwa Podziemnego” wpisuje się w realizowany przez naszą szkołę program patriotyczny zatytułowany „Jak mądrze kochać Ojczyznę. Patriotyzm współcześnie”.

Prawdziwa lekcja historii przepełniona faktami, relacjami i wydarzeniami, poparta zdjęciami i dodatkowym przekazem Pana Jerzego Pertkiewicza o obronie Warszawy, w której brał udział oraz o rekrutacji młodzieży do sił zbrojnych.

Na zakończenie płk Jerzy Pertkiewicz opowiedział o niedawno wydanej książce – dokumencie – przekazującym historię „Reginy II”.