Więźniowie Auschwitz przetrwali…

… a My młodzi, uczniowie szkół Tarnowa i Oświęcimia niesiemy   pamięć o milionie zgładzonych istnień ludzkich z całego świata. Słuchamy głosu Ocalałych, mówimy o zbrodniach w Auschwitz, o walce z obojętnością, nietolerancją i antysemityzmem, poszanowaniu różnic i szukaniu podobieństw. Podtrzymujemy pamięć o tamtych wydarzeniach, gdy odchodzą już ostatni świadkowie historii.

Przygotowujemy się do wejścia w dorosłe życie. Fundamentalną rzeczą dla naszego pokolenia jest nawiązywanie personalnych relacji, pokonywanie trudności, odkrywanie symbolicznych miejsc, podejmowanie nowych wyzwań, które generują nową energię. Uważnie obserwujemy otaczający nas świat, w którym żyjemy, uczymy się i będziemy pracować. Niestety,   nie jest piękny i wspaniały jakim chcielibyśmy go widzieć, brakuje w nim niejednokrotnie prawdy, dobra i sprawiedliwości. Agresja, przemoc i śmierć na kontynentalnych wojnach przeważa nad radością, pokojem i wolnością narodów.

Uczyliśmy się, że przykład niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz miał być przestrogą dla całego świata przed powtórzeniem zbrodni na ludzkości. Wołanie o pokój i współpracę międzynarodową jest jednak zbyt ciche. Zgroza II wojny światowej powtarza się wciąż na różnych kontynentach.

Dlatego My, młodzi, którzy mamy kształtować przyszłość, zgromadzeni w Tarnowie na sesji naukowej, poświęconej pierwszemu transportowi polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz, zwracamy się do rządów całego świata, o podjęcie wysiłków celem zapewnienia pokoju.

Chcemy by nasze i kolejne pokolenia   cieszyły się wolnością, sprawiedliwością, a prawda i dobro zostały przekute w rzeczywistość.

Przemarsz upamiętniający 75. rocznicę I transportu polskich więźniów do KL Auschwitz

Skip to content