Jak to jest z tym językiem angielskim?

Wielu osobom wydaje się że potrafią czytać pisać i słuchać w tym języku, w końcu uczą się przecież tyle lat, a w przypadku konwersacji łapią powietrze w płuca i mogą powiedzieć tylko ……yyyyyy.    

Uczniowie XVI LO tak jak i wszyscy uczniowie szkół średnich zaczęli swoją przygodę z językiem angielskim już w przedszkolu lub szkole podstawowej, a na lekcjach języka angielskiego w ramach projektu” Odyseja Umysłu” próbują przyswajać pytania i odpowiedzi w tym języku. Następny krok to znalezienie przyjaciół z zagranicy i przeprowadzenie z nimi wywiadów. Najlepsze prace na których będą prezentowane pytania i odpowiedzi będą wystawione w dzień Otwarty Szkoły w kwietniu 2017 roku.

Share

Odyseja umysłu – WOK

W czwartek 16 lutego uczniowie klas IA oraz IB realizujący projekt „Odyseja Umysłu”  z wiedzy o kulturze zajmujący się tematem ,,Historia sztuki w zarysie”  realizowali dwa kolejne zagadnienia, na pierwszym etapie.

  1. Architektura Starówki Tarnowa w obiektywie.
  2. Historia sztuki w zarysie – szkic odręczny.

Celem działania było uzyskanie fotograficznej informacji na temat stanu architektury Starówki Tarnowa, poznanie jej  bogactwa i różnorodności. Uczniowie zmagali się zagadnieniem prawidłowego kadrowania fotografowanych budynków.

Drugie działanie ma na celu przybliżyć podejmowane zagadnienia z historii sztuki poprzez działanie praktyczne, dokładnie rysunek odręczny, jako szkic czarno – biały lub barwny.

Nauczycielem realizującym projekt jest mgr Agnieszka Tarczoń.

Share

Spotkanie z ekodoradcą – środowisko naturalne Tarnowa i okolic

Małopolska i Śląsk to najbardziej zanieczyszczone rejony Polski; w naszym województwie z powodu chorób wywołanych smogiem umiera ok. 4000 osób rocznie. Skutki bytowania w zanieczyszczonym środowisku odczuwamy wszyscy. Są to problemy z oddychaniem, podrażnienia oczu, nosa, gardła, kaszel, astma, częste infekcje dróg oddechowych i wiele innych.

Podstawowym źródłem zanieczyszczenia powietrza jest tzw. niska emisja spowodowana powszechnym użyciem przez indywidualne gospodarstwa domowe  pieców i kotłów na węgiel i drewno, w których nierzadko spalane są również śmieci.

W czwartek 19 stycznia uczniowie klas II realizujący materiał rozszerzenia programowego z biologii oraz uczestnicy projektu „ Odyseja Umysłu”  z biologii zajmujący się tematem ,,Ocena stanu środowiska naturalnego miasta i okolic Tarnowa” spotkali się z ekodoradcą, pracownikiem Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Tarnowa, Panią Anna Ponikiewską.

Celem spotkania było uzyskanie bieżących informacji na temat stanu powietrza w województwie małopolskim oraz w samym Tarnowie, a także poznanie charakteru działań lokalnych prowadzących do radykalnej poprawy  stanu powietrza,  którym wszyscy oddychamy.

Nauczycielem realizującym projekt jest mgr Anna Krakowska.

Share

Udział naszego ucznia w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury

Już we wrześniu nasz uczeń Krzysztof Janik (klasa 1b pożarnicza) rozpoczął przygotowania do Ogólnopolskiej Olimpiady z Języka Polskiego i Literatury. Wykonał ogrom pracy, gdyż podstawą udziału było napisanie obszernej pracy, która wymagała znajomości nowych lektur, prac krytycznych, wiedzy o epokach. Nad przygotowaniami czuwała nauczycielka przedmiotu- Joanna Szmyd. Praca Krzysztofa dotyczyła Dwóch rewolucji  Karola Irzykowskiego. Podstawą było omówienie artykułu w kontekście innych wypowiedzi publicystycznych, eseistycznych krytyczo- i historycznoliterackich na temat relacji literatury i życia społecznego. Trzymamy kciuki i czekamy na wyniki pierwszego etapu.

Share

MATMIX

Serdecznie zapraszamy

 

uczniów klas I i II do udziału

w Internetowym Konkursie Matematycznym MATMIX.pl

organizowany przez XL Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. S. Żeromskiego w Warszawie

oraz firmę AVIVA

 

Nagrodami w konkursie są trzy iPhony7 ufundowane przez Firmę AVIVA.

 

Internetowy Konkurs Matematyczny MATMIX.pl rozgrywa się w dwóch etapach:

Etap I – rozwiązywanie zadań testowych na matmix.pl

Etap II – finał konkursu na terenie XL LO w Warszawie.

 

Uczniowie, po wcześniejszym zarejestrowaniu i zalogowaniu się na stronie konkursu, udzielają odpowiedzi w domu na ukazujące się w określonym terminie zestawy zadań testowych.

Termin rozpoczęcia konkursu 19 grudzień 2016r.

Zapraszamy do udziału!

Osoby zainteresowane udziałem w konkursie są proszone o kontakt z nauczycielem matematyki.

Share

Odyseja umysłu realizacja założeń

ZADANIA ZREALIZOWANE:

1.Stworzenie „spotu” reklamującego umiejętność życia bez używek (w formie nagranego krótkiego dźwięku)Spot powstał w ramach konkursu pn: „Włącz myślenie, wyłącz telefon” zorganizowanego przez Zespół Szkół w Zabawie pod patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty, Starosty Tarnowskiego , Biskupa Tarnowskiego , Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie,  Komendanta Miejskiej Policji w Tarnowie, Burmistrza Miasta i Gminy Radłów i Radia RDN Małopolska

Osoby realizujące: Gabriela Szczygiełek i Klaudia Świerczek oraz wychowawca Małgorzata Madeja-Bychawska

SUKCES:   Wyróżnienie

2.Udział uczniów klasy II B w konkursie organizowanym przez Tarnowską Straż Miejską pn: „Zamień promile na ciekawsze chwile”. Uczniowie (2 zespoły) stworzyli krótkie nagrania filmowe promujące życie bez alkoholu i zachęcające młodzież do aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczniowie skupili się na skutkach, jakie może przynieść oddanie się używkom.

Osoby realizujące projekt: Monika Mądel, Krzysztof Bodzioch, Adrian Rzeszutek, Krystian Tutaj, Daniel Siwek oraz wychowawca/opiekun projektu Małgorzata Madeja-Bychawska

Konkurs nie został jeszcze rozstrzygnięty.

Share

„ODYSEJA UMYSŁU” – propozycja zajęć do wyboru dla uczniów klas I i II XVI LO

„Do odważnych świat należy” – mgr Magdalena Kruk- Ceglińska

„Bella Italia! Co Ty wiesz o Włoszech?” – mgr Jolanta Sumara-Hasooni

INDARES.COM – mgr Ewa Dworak

Bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mgr Małgorzata Madeja-Bychawska

Conversation Exchangemgr Agnieszka Kwolek

Mitotwórcza rola prasy brukowej – mgr Teresa Bryg

Historia sztuki w zarysie – mgr Agnieszka Tarczoń

Ocena stanu środowiska naturalnego miasta i okolic Tarnowa – mgr Anna Krakowska

Odyseja umysłu –matematyka – mgr Katarzyna Porosło

„Rewolucje taneczno-gimnastyczne” – mgr Anna Różycka

“El partido de los gigantes” (rozgrywka gigantów) – mgr Hanna Hermanowicz

Share

Telekonferencja z uczniami z Chin

W ramach projektu „Każdy może zostać Cyceronem” nasi uczniowie wzięli udział w telekonferencji z uczniami z Chin. Dzięki licznym prezentacjom poznaliśmy ich szkołę, system nauczania. My zaprezentowaliśmy typowe polskie jedzenie, opowiedzieliśmy o naszej szkole. Mieliśmy również możliwość porozmawiania o muzyce, filmach, książkach i typowych sposobach spędzania czasu. Mimo tysięcy kilometrów dzielących nasze szkoły nie różnimy się tak bardzo od naszych rówieśników.

Share
1 2