„Partnerzy w nauce” – podsumowanie projektu
„Partnerzy w nauce” – to projekt realizowany przez Uniwersytet Śląski w Katowicach, współfinansowany ze środków EFS. Działaniami projektowymi objętych było 80 szkół ponadgimnazjalnych z terenu 4 województw: śląskiego, małopolskiego, łódzkiego i opolskiego.
Projekt trwał 4 lata i rozpoczął się w roku szkolnym 2008/2009, w którym na wyjazdowych szkoleniach przygotowywano nauczycieli do realizacji głównych założeń projektu. Priorytetem stało się kształtowanie kompetencji kluczowych u uczniów, zwłaszcza w obrębie nauk matematyczno-przyrodniczych i przedsiębiorczości. W projekcie brało udział 40 uczniów XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Tarnowie.
W ramach projektu „Partnerzy w Nauce” nawiązana została stała współpraca z Uniwersytetem Śląskim.
W szkole prowadzono liczne działania edukacyjne dla uczniów, finansowane ze środków projektu. Uczniowie XVI Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie byli członkami Szkolnej Filii Uniwersyteckiego Towarzystwa Naukowego w sekcjach Matematyczno-Naukowo-Technicznej, Informatycznej i Przedsiębiorczości. Swoje miejsce w projekcie znaleźli również uczniowie wymagający wsparcia i pomocy tzw. WIP.
W ramach dwudniowych szkoleń „Warsztatów Aktywności Własnej” przy wsparciu profesjonalistów z zakresu doradztwa zawodowego uczniowie mogli dokonać analizy własnego potencjału i zaplanować dalszą ścieżkę edukacyjną oraz kariery.
Byliśmy uczestnikami sześciu jednodniowych zjazdów na Uniwersytecie Śląskim. Sesje naukowe prowadzone były przez wykładowców akademickich. Nasza szkoła biorąca udział w projekcie była reprezentowana przez grupę 8-miu uczniów i opiekuna. Poza wykładami, uczestnicy spotkań prezentowali działania i sukcesy uczniów z Szkolnych Filii UTN. Młodzież brała udział w licznych konkursach. W marcu 2012 r. podczas VI Zjazdu nasza szkoła zajęła I miejsce w konkursie pt:„ Nasz Projekt w Pigułce”.
Zorganizowaliśmy sześć Festiwali Nauki – przedsięwzięć popularno-naukowych, gdzie mieliśmy możliwość zaprezentowania działań sekcji UTN. Na szczególną uwagę zasługują wizyty w naszej szkole wykładowców z UŚ (prof. Marka Zrałka, dr. Piotra Skubały, dr. Armanda Cholewki). Ich wykłady były dla nas inspiracją do nauki oraz nieocenionym źródłem wiedzy.
Otrzymaliśmy zakupiony ze środków projektu sprzęt służący interaktywnemu prowadzeniu zajęć oraz nowoczesne materiały edukacyjne
Setki godzin zajęć, wyjazdy naukowe oraz zjazdy Uniwersyteckie zostały uzupełnione 3 dniowymi wycieczkami (byliśmy w Wiśle, Łodzi, Krakowie i Nowym Sączu) natomiast w sezonie wakacyjnym tygodniowym letnim obozem naukowym dla uczestników projektu.