Język polski
Na lekcjach języka polskiego w naszej szkole pamiętamy, że literatura nie jest celem, lecz narzędziem, by poznać siebie, drugiego człowieka i świat. Literatura jest oknem, jednak coraz rzadziej młodzież przez nie wygląda. Dzięki motywacji i odpowiednim metodom, uczniowie sami próbują znaleźć drzwi do świata książki. Lekcje języka polskiego to nie tylko praca z książką, ale także zajęcia w muzeum (m.in. Muzeum Diecezjalnym, Muzeum Okręgowym oraz Biurze Wystaw Artystycznych), tworzenie czasopism, przygotowanie do debat, udział w wykładach na tarnowskiej Wyższej Szkole Zawodowej.
Wykład to metoda, o której dawno zapomniano. Poloniści wykorzystują nowoczesne metody aktywizujące takie jak flipped classroom, czyli „odwrócona szkoła”, metoda jigsaw, debaty oksfordzkie, plakaty ikonograficzne. Z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że na co dzień wykorzystywane są nowe technologie takie jak tablice interaktywne, rzutniki, komputery. Pamiętając jak Ludwig Wittgenstein mawiał, że ”Granice mojego języka są granicami mojego świata” staramy się, aby zagadnienia z takich działów jak słowotwórstwo, semantyka czy fonetyka nie nudziły uczniów, a pozwalały wyrażać siebie i opisywać swój świat.
Szkoła daje możliwość solidnego przygotowania do konkursów- możemy pochwalić się uczestnikami olimpiady języka polskiego, konkursów ortograficznych, czy tematycznych (m.in. Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Henryku Sienkiewiczu).