Debata dotycząca udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych

W dniu 12 marca 2014 roku w naszej szkole odbyła się debata dotycząca udoskonalenia zajęć sportowych i rekreacyjnych w szkole i poza nią oraz czy zdrowe nawyki żywieniowe to długoterminowa inwestycja w organizm. W debacie uczestniczyli pani dyrektor, wicedyrektor, nauczyciele wychowania fizycznego, kilku nauczycieli innych przedmiotów oraz przedstawiciele uczniów klas pierwszych, drugich i trzecich. Nauczyciele wychowania fizycznego wcześniej poinformowali młodzież o celach debaty, a nad jej prawidłowym przebiegiem czuwały dwie uczennice, które udzielały głosu tylko tym uczniom, którzy zgłaszali chęć wypowiedzenia się i sygnalizowali to podniesieniem ręki. Młodzież przedstawiła to, co im się podoba na lekcjach wychowania fizycznego oraz zaproponowała pewne zmiany. Uczniowie zgłosili pomysły dotyczące nowych zajęć pozalekcyjnych.  Na debacie również poruszono temat „Czy zdrowe nawyki żywieniowe są jak książeczka oszczędnościowa, trzeba najpierw długo inwestować, aby w końcu mieć z tego zysk”. Uczniowie wiedzą, że młody organizm potrzebuje zbilansowanej diety i regularnych posiłków, dlatego tak ważne są zdrowe nawyki żywieniowe ukształtowane odpowiednio wcześniej. Ważne jest, aby jeść regularnie posiłki, które zapewnią  energię potrzebną do wysiłku umysłowego i fizycznego. W odpowiedniej diecie, zaleca się między innymi pięć porcji warzyw i owoców każdego dnia. Mogą to być naturalne soki, sałatki, surówki, całe owoce i warzywa lub suszone przekąski owocowo-warzywne jak Crispy Natural.

Jedna z uczennic w krótki sposób przedstawiła podstawowe zasady, które stosuje i są godne polecenia:

1.Codziennie jedz pięć posiłków w regularnych odstępach czasu, najlepiej co 2-4 godziny: śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację. Dzięki temu łatwiej  unikać niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami, nie odczuwa się głodu, a energii wystarcza na cały dzień. Przygotuj urozmaicone posiłki, a dostarczysz organizmowi  niezbędnych witamin i minerałów.

2.W codziennym menu powinny znaleźć się : produkty zbożowe  (np. pieczywo, ryż, kasze),  warzywa,  owoce,  mleko i przetwory mleczne, mięso, ryby, jaja oraz tłuszcze. Wybieraj chude  mięso, np. drób, a dwa razy          w tygodniu zastąp mięso rybą.  Zadbaj też o odpowiednie nawodnienie organizmu – średnie zapotrzebowanie na płyny to 2-2,5 litra dziennie. Pij wodę  źródlaną lub niskozmineralizowaną, równomiernie rozkładaj jej spożycie   w ciągu dnia.

3.Czas na zmianę przyzwyczajeń – jeśli  stan zdrowia na to pozwala, nie odmawiaj sobie aktywności fizycznej. Regularne ćwicz z umiarkowaną intensywnością, poprawi to nastrój, pozwoli utrzymać prawidłową wagę. Podczas słonecznych dni wybierz się na spacer – promienie słońca dodatkowo wytworzą w skórze ważną witaminę D3.

Wszyscy doszli do jednakowych wniosków:

1.Młodzież w życiu kieruje się innymi priorytetami np. ładne i modne ubrania, rozrywka, używki, imprezy, zdrowie nie jest dla nich cenną wartością, którą trzeba pielęgnować. Dlatego rodzice, nauczyciele powinni podkreślać, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa zdrowie.

2.Dieta, aktywność fizyczna, unikanie używek i stresu to ważne determinanty stanu naszego zdrowia. Genetyka       i dziedziczenie są ważne, ale nie jedyne w wywieraniu wpływu na nasze zdrowie. Przewagę ma styl życia, dlatego ważne jest inwestowanie we własne zdrowie.

3.Inwestycja, która zapewni niewyobrażalne zyski to mądra inwestycja w zdrowie i szczupłe ciało, to inwestycja, która nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Jest tylko jeden warunek: trzeba wiedzieć, jak dbać o zdrowie i ciało.

4.Nie bójmy się inwestować we własne zdrowie! Pewien mędrzec napisał takie słowa: „Ludzie nie są skłonni dać nawet złamanej złotówki za utrzymanie swojego zdrowia i szczupłego ciała, ale oddadzą całe złoto tego świata, by je odzyskać”. Czy ty również do nich należysz? Ludzie nie myślą, co będzie za rok, dwa czy 15 lat. Żyją chwilą, nie przejmując się swoją dietą, aktywnością fizyczną, ani tym, że wypadałoby rzucić nałogi, czy wyciszyć się wewnętrznie. Niestety, nie jest to nie dobre, bo w przyszłości przyjdzie im za to słono zapłacić.

5.Więcej tracimy na leki, niż na zdrową dietę. Kiedy zapadamy np. na grypę, wybieramy się do lekarza, który przepisuje nam kilka leków, za które w aptece sporo  zapłacimy. Pomyślmy teraz, ile za leki płacą ludzie starsi, a coraz częściej również młodzi, cierpiący na choroby dietozależne. Ich wydatek miesięczny na leki jest spory, a pieniądze te mogliby przecież wykorzystać w bardziej przyjemny dla siebie sposób.

6.Działaj, póki masz czas! Możemy jednak nie dopuścić do takiej sytuacji poprzez właściwy styl życia: zdrową dietę, regularny wysiłek fizyczny, rzucenie nałogów, umiejętność zrelaksowania się, unikanie diet-cud, które działają wyniszczająco na organizm, unikając niepotrzebnych suplementów i sztucznych witamin, które zamiast nam pomagać przyczyniają się do degradacji organizmu.

7.Na tę inwestycję nigdy nie jest za późno! Osoby chore, cierpiące na choroby cywilizacyjne ( otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroba wieńcowa, nowotwory ) nie mają drogi odwrotu od zaistniałej sytuacji ale z wielu chorób można się wyleczyć. Szybkie działanie daje dobre rezultaty, dlatego zdrowie bierzemy we własne ręce. Zdecydowanie lepiej jest zapobiegać, niż leczyć, bo zapobieganie wolniej opróżnia nasze portfele, niż późniejsze leczenie.

Debatę uznaję  za udaną, wszyscy uczestnicy profesjonalnie się przygotowali i aktywnie brali w niej udział, każdy coś wyniósł  pozytywnego, skłoniliśmy niektórych  wychowanków do dalszych przemyśleń i przeanalizowania swoich  zdrowych nawyków żywieniowych. Dziękuję pani dyrektor, nauczycielom, uczniom za udział w dzisiejszej debacie.

Skip to content