Bezpieczeństwo w obchodzeniu się z replikami ASG

Popularność AirSoftGuns wśród młodych ludzi jest coraz większa, jednakże bardzo mało osób wie, że każda zabawa może się skończyć źle, jeśli nie stosuje się rozwagi, zdrowego rozsądku oraz… odrobiny przepisów BHP. Ktoś mógłby powiedzieć że replika ASG to zabawka, ale nawet profesjonaliści podchodzą do nich z należytym szacunkiem i ostrożnością.

Dlaczego?

Z bardzo prostego powodu – traktowanie repliki ASG jak prawdziwej broni palnej może zredukować prawdopodobieństwo wypadku prawie do zera.

Jakie zasady stosować?

Nie jest ich dużo i są bardzo proste, a ich ciągłe używanie sprawia, że stosujemy się do nich nawet o nich nie myśląc:) Oto one:

1) każdą replikę ASG traktujemy jako naładowaną, odbezpieczoną i gotową do strzału chyba że ją sprawdzimy (i ewentualnie rozładujemy),

2) lufa zawsze kierowana jest w bezpieczną stronę/miejsce lub w stronę celu który chcemy zniszczyć

3) replika powinna być zabezpieczona przed strzałem a palec trzymany z dala od języka spustowego; dopiero po podjęciu decyzji o otwarciu ognia odbezpieczamy broń i ściągamy palec na spust

4) podczas prowadzenia ognia musimy mieć pełną świadomość tego co dzieje się wokół celu – czyli przed nim, za nim i w bezpośrednim jego otoczeniu.

5) replikę zawsze przenosimy lufą w dół w plecakach lub torbach (najlepiej specjalnie do tego przeznaczonych) w taki sposób, aby z zewnątrz nie było widać, co przenosimy.

Sprawność w posługiwaniu się repliką

Znajomość BHP jest podstawą. Do tego zaś dokłada się znajomość repliki, której używamy. Obowiązkowo powinniśmy przeczytać instrukcję obsługi, poznać podstawowe elementy składowe, zasadę działania, parametry techniczne itp. by umieć prawidłowo i bezpiecznie korzystać z niej w trakcie gdy czy symulacji. No i oczywiście, na zakończenie, trening i precyzyjne ustawienie broni – najlepiej tak, by kulki leciały prosto w cel.

Skip to content